Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Będzie szlak kajakowy, stadion i budowa dróg. Porozumienie osiągnięte mimo głosów sprzeciwu

  • 16.01.2018, 09:00
  • (MW) / tczewska.pl
Będzie szlak kajakowy, stadion i budowa dróg. Porozumienie osiągnięte mimo głosów sprzeciwu źródło: tczewska.pl
Podziel się:
Oceń:
PELPLIN Budżet gm. Pelplin na 2018 r. został przyjęty jednomyślnie, choć nie obyło się bez burzliwej debaty, zakończonej... zerwaniem obrad.

50. sesja Rady Miejskiej w Pelplinie zakończyła się jej zerwaniem. Po blisko pięciu godzinach, w tym 3,5-godzinnym debatowaniu nad budżetem, nie doszło do porozumienia. Po zarządzonej przez przewodniczącego przerwie, na sali obrad pojawiło się tylko kilka osób i nie było kworum do uchwalenia budżetu.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Brak kompromisu

Podczas sesji Patryk Demski, burmistrz Pelplina szczegółowo przedstawił plan budżetu.

- Każde zadłużenie ma swoją perspektywę – mówił włodarz. - Ważne na co się wydaje, to po pierwsze. Czy wydaje się na utrzymanie, czy inwestycje. Po drugie ważna jest perspektywa zobowiązań do dochodów, zwłaszcza do dochodów własnych. Proszę zobaczyć jak to wygląda to w perspektywie 2014-2020. Otóż zobowiązania w 2014 r. były na poziomie 18,9 mln zł, to znaczy ok. 38,3 proc. budżetu. Byliśmy blisko 40 proc. zadłużenia w stosunku do dochodu. Obecnie zadłużenie spadło o 12 proc. i wynosi ok. 26 proc.

Według radnych to właśnie zadłużenie jest problemem gminy. Burmistrz zaproponował kwotę 10 mln zł, które pochodziłyby ze sprzedaży obligacji, natomiast radni chcieli by była to kwota ok. 6 mln zł. Podczas sesji włodarz, chcąc pójść na kompromis zaproponował 8,5 mln zł, po czym zszedł do 8 mln zł. Według słów Patryka Demskiego kolejne zadłużenie na poziomie 10 mln zł jest bezpieczne dla finansów gminy i jest to niebywała okazja do zaciągania kredytu, dopóki pieniądz jest tani a raty nieduże.

 

Tylko i aż 8 mln zł

Przez brak porozumienia przyjęcie budżetu wisiało na włosku. Do tematu radni wrócili po przerwie świątecznej, 27 grudnia ub. r. podczas nadzwyczajnej sesji. Ostatecznie przegłosowali propozycję burmistrza czyli sprzedaż wyemitowanych papierów wartościowych na poziomie 8 mln zł, co uchroniło urząd przed dużymi zmianami w projekcie. (...)

(MW) / tczewska.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe