Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

30 stycznia świętujemy Dzień Tczewa

  • 30.01.2018, 09:00
  • Antoni Szymański / Senator RP
30 stycznia świętujemy Dzień Tczewa
Podziel się:
Oceń:
TCZEW Mija 98 lat od chwili, gdy staropolskie miasto Tczew wróciło do Macierzy. Od momentu nadania praw miejskich w XIII wieku - mimo trudnych kart historii, do których należała okupacja krzyżacka, wojny szwedzkie czy wojna północna - nie utracił Tczew nigdy ani swojej żywotności ani związku z Polską. Nic dziwnego, że wkraczające do miasta 30 stycznia 1920 roku wojsko Józefa Hallera, przyjęte zostało przez mieszkańców z entuzjazmem. Tczewianie to od wieków wspaniała i dumna społeczność, która pielęgnuje polskość i bogatą lokalną kulturę, kultywuje wartości takie jak wiara, rodzina, gospodarność czy samorządność.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że samorząd w Tczewie ma długą i bogatą historię. Sięga ona roku 1258, kiedy to, – jako jedyny taki przypadek w Polsce - powstała Rada Miejska, wyprzedzając o dwa lata lokację miasta. Serdecznie gratuluję mieszkańcom Tczewa wieloletniej obywatelskiej troski o swoją małą ojczyznę. Dzięki niej dziś w Tczewie i na Kociewiu można pięknie żyć, rozwijać swoje zainteresowania, spełniać się zawodowo, kształtować środowisko i zmieniać bieg historii. Jest to szczególnie cenne, gdy w dobie globalizacji coraz częściej odsuwa się na bok kulturę lokalną, relatywizuje normy moralne, osłabiana jest rodzina a młodzież zbyt łatwo porzuca ojczyste strony.

Mega Tczew Praca
Mega Tczew Praca
Mega Tczew Praca

Inicjatywy takie jak obchodzony od 1992 roku Dzień Tczewa są okazją, by na nowo konsolidować społeczność lokalną i przypominać młodemu pokoleniu o jego korzeniach. W tym roku Dzień Tczewa ma znaczenie szczególne, gdyż cały naród obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Chciejmy wykorzystać tą dziejową szansę do jednoczenia i jednania ze sobą Polaków.

Życzę Radzie Miasta, władzom administracyjnym na czele z Panem Prezydentem i wszystkim mieszkańcom, wspaniałego świętowania oraz pomyślnej przyszłości w wolnej, bezpiecznej i dostatniej Rzeczypospolitej Polskiej.

Antoni Szymański / Senator RP

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe