30 stycznia świętujemy Dzień Tczewa

  • 30.01.2018, 09:00
  • Antoni Szymański / Senator RP
30 stycznia świętujemy Dzień Tczewa

Podziel się:

Oceń:

TCZEW Mija 98 lat od chwili, gdy staropolskie miasto Tczew wróciło do Macierzy. Od momentu nadania praw miejskich w XIII wieku - mimo trudnych kart historii, do których należała okupacja krzyżacka, wojny szwedzkie czy wojna północna - nie utracił Tczew nigdy ani swojej żywotności ani związku z Polską. Nic dziwnego, że wkraczające do miasta 30 stycznia 1920 roku wojsko Józefa Hallera, przyjęte zostało przez mieszkańców z entuzjazmem. Tczewianie to od wieków wspaniała i dumna społeczność, która pielęgnuje polskość i bogatą lokalną kulturę, kultywuje wartości takie jak wiara, rodzina, gospodarność czy samorządność.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że samorząd w Tczewie ma długą i bogatą historię. Sięga ona roku 1258, kiedy to, – jako jedyny taki przypadek w Polsce - powstała Rada Miejska, wyprzedzając o dwa lata lokację miasta. Serdecznie gratuluję mieszkańcom Tczewa wieloletniej obywatelskiej troski o swoją małą ojczyznę. Dzięki niej dziś w Tczewie i na Kociewiu można pięknie żyć, rozwijać swoje zainteresowania, spełniać się zawodowo, kształtować środowisko i zmieniać bieg historii. Jest to szczególnie cenne, gdy w dobie globalizacji coraz częściej odsuwa się na bok kulturę lokalną, relatywizuje normy moralne, osłabiana jest rodzina a młodzież zbyt łatwo porzuca ojczyste strony.

Inicjatywy takie jak obchodzony od 1992 roku Dzień Tczewa są okazją, by na nowo konsolidować społeczność lokalną i przypominać młodemu pokoleniu o jego korzeniach. W tym roku Dzień Tczewa ma znaczenie szczególne, gdyż cały naród obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Chciejmy wykorzystać tą dziejową szansę do jednoczenia i jednania ze sobą Polaków.

Życzę Radzie Miasta, władzom administracyjnym na czele z Panem Prezydentem i wszystkim mieszkańcom, wspaniałego świętowania oraz pomyślnej przyszłości w wolnej, bezpiecznej i dostatniej Rzeczypospolitej Polskiej.

Antoni Szymański / Senator RP

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe