Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Muzeum na Światowy Dzień Kociewia

  • 9.02.2018, 12:00
  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Muzeum na Światowy Dzień Kociewia
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK W najbliższą sobotę, 10 lutego, wraz z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną zapraszamy do Bramy Wyżynnej na wspólne świętowanie Światowego Dnia Kociewia.

Światowy Dzień Kociewia ogłoszono po raz pierwszy w 2008 roku z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie. Data 10 luty jest nieprzypadkowa i ma związek z wydarzeniami z 1807 roku, kiedy na Pomorzu trwały działania wojenne z udziałem wojsk napoleońskich walczących z pruską armią. W meldunku ppłk. Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego z dnia 10 lutego padło stwierdzenie o wysłaniu patrolu "ku Gociewiu". Jest to pierwszy znany historyczny zapis o regionie. Kolejne znane zapisy mają już formę "Kociewie" i są młodsze, gdyż pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

– Przywiązanie do tradycji regionalnych i pamięć o ważnych lokalnych wydarzeniach jest dla nas również niezwykle istotna - mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin - Jesteśmy bardzo dumni, że nasz tczewski oddział – Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków jest chętnie odwiedzaną przez mieszkańców regionu i turystów instytucją kultury na Kociewiu.

10 lutego w Bramie Wyżynnej, pokażemy eksponaty związane z kociewską tradycją: rzeźby ludowe, ludowe rękodzieło i zabytkowe narzędzia, a pracownicy Muzeum opowiedzą o tczewskim oddziale. Filmy o Muzeum Wisły i o Centrum Konserwacji Wraków Statków zachęcą mieszkańców Gdańska do wizyty w tczewskim oddziale NMM.

Światowy Dzień Kociewia. Brama Wyżynna w Gdańsku.

Sobota 10.02.2018 godzina 10.30 – 15.30.

Weź udział w konkursach o ziemi kociewskiej!

Spróbuj regionalnych przysmaków!

Dla dzieci – niespodzianki!

wstęp wolny

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe