Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Światowy Dzień Kociewia w bibliotece

  • 12.02.2018, 08:30
  • tj
Światowy Dzień Kociewia w bibliotece fot. nadesłane do redakcji Dr Krzysztof Korda przedstawił zawartość 99. numeru „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”.
Podziel się:
Oceń:
TCZEW Od kilku lat 10 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kociewia. Data wspólnego świętowania mieszkańców regionu nie jest przypadkowa, bowiem nazwa „Kociewie” w źródłach pisanych pojawiła się 10 lutego 1807 roku. W okresie wojen napoleońskich, a dokładniej konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją, kiedy pod francuską egidą walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. Ppłk Józef Hurtig wysłał z zajętej miejscowości Nowe meldunek gen. Dąbrowskiemu, że posyła w kierunku północnym dwa patrole: jeden w kierunku Starogardu, a drugi ku „Gociewiu…”.

Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie odbyła się prezentacja nowości wydawniczych dotyczących Kociewia. Dr Krzysztof Korda przedstawił zawartość 99. numeru „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”. Periodyku regionalnego na łamach którego od wielu lat prezentuje się kulturę, historię i współczesne oblicze Kociewia. Dyrektor MBP w Tczewie przedstawił też plany dotyczące jubileuszowego 100. numery „KMR”, które ukaże się już niebawem. Dr Michał Kargul zaprezentował zawartość „Tek Kociewskich”. To wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie przedstawia kulturowe i historyczne publikacje dotyczące Kociewia. Ostatni 11 numer „Tek Kociewskich” dostępny jest również w formie internetowej na:

Mega Tczew Praca
Mega Tczew Praca
Mega Tczew Praca

https://issuu.com/skarbnicakociewska/docs/teki_kociewskie_z._xi

Spotkanie zostało przygotowane przez: Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Skultera w Tczewie i Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie.

fot. nadesłane do redakcji

tj

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe