Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Pamiętaj o uldze prorodzinnej

  • 13.02.2018, 14:39 (aktualizacja 13.02.2018 14:47)
  • redakcja
Pamiętaj o uldze prorodzinnej
Podziel się:
Oceń:
Rodzice biologiczni i adopcyjni, opiekunowie prawni oraz rodzice zastępczy mają możliwość korzystania z ulgi prorodzinnej na dzieci. Ulga przysługuje na każde dziecko do czasu zakończenia nauki aż do ukończenia 26 roku życia.

Kiedy można skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

 

Z ulgi prorodzinnej można skorzystać raz w roku, podczas rozliczania deklaracji pit. Aby mieć pewność, że ulga została obliczona prawidłowo, warto skorzystać z rozwiązania takiego jak program pit. Ulga na pierwsze i drugie dziecko wynosi 1112,04 zł rocznie, na trzecie - 2000,04 zł, a na czwarte i kolejne - 2700 zł. Ulgę odlicza się od wysokości podatku, dzięki czemu na konto podatnika trafia pełna kwota odliczenia.

 

Prawo do ulgi wykazuje się w deklaracji pit0, którą dołącza się do pozostałych dokumentów składanych w urzędzie skarbowym. Pit0 można wygenerować, wykorzystując do tego celu program do rozliczania pit 2017. Ulga prorodzinna jest naliczana co miesiąc, dlatego w przypadku urodzenia dziecka w czasie trwania roku, odlicza się od podatku kwotę jedynie za te miesiące, w których dziecko było już na świecie. Nieistotny jest dzień urodzenia dziecka, gdyż nawet w przypadku urodzenia w ostatnim dniu stycznia czy czerwca, ulga jest naliczana za pełny miesiąc. Pit 2017 program ułatwia rozliczenie w takim sytuacjach, chroniąc przed popełnieniem błędu i koniecznością złożenia korekty.

 

Ulga prorodzinna przysługuje na każde dziecko, jednak w przypadku rodzin, w których jest jedynie jedna pociecha, obowiązuje próg dochodowy, uprawniający do skorzystania z odliczenia. Samotny rodzic z jednym dzieckiem może zarobić maksymalnie 56 tysięcy złotych rocznie, natomiast małżonkowie rozliczający się wspólnie - 112 tysięcy złotych. Wyższe dochody uniemożliwiają korzystanie z ulgi prorodzinnej na jedno dziecko.

 

Kiedy złożyć pit0?

 

Pit0 składa się razem z pit-37 lub pit-36. Program pit online automatycznie generuje obie deklaracje, jeżeli zaznaczy się, że chce się skorzystać z ulgi prorodzinnej. Przygotowane formularze należy wydrukować i zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać je do fiskusa drogą elektroniczną. Obecnie popularniejsze jest rozliczanie pita przez Internet, gdyż jest szybsze i możliwe nawet w godzinach zamknięcia urzędu skarbowego.

 

Jeśli z różnych przyczyn woli się osobiście złożyć deklarację, można wydrukować wypełniony w programie formularz i zanieść go do fiskusa. Dodatkowo warto pamiętać, by przed złożeniem dokumentu wskazać instytucję, której przekaże się 1% podatku dochodowego, gdyż nie ma to wpływu na wysokość ulgi prorodzinnej.

 

 

 

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe