DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Opieka osób starszych praca w Niemczech – co musisz wiedzieć o pracy w tym zawodzie?

  • 12.03.2018, 10:00 (aktualizacja 12.03.2018 10:16)
  • artykuł sponsorowany
Opieka osób starszych praca w Niemczech – co musisz wiedzieć o pracy w tym zawodzie?
Podziel się:
Opieka osób starszych to praca, która cieszy się coraz większą popularnością, a zwłaszcza jej wykonywanie poza granicami naszego kraju. Co roku, coraz więcej kobiet decyduje się bowiem na wyjazd w charakterze opiekunki seniorów np. do Niemiec. Wiele Polek poważnie zastanawia się także nad pracą w tym zawodzie. Co warto wiedzieć o pracy opiekunki osoby starszej?

Praca opiekunki osób starszych – zakres obowiązków

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Do podstawowych zadań opiekunki starszej osoby należy asystowanie swojemu podopiecznemu podczas codziennych czynności. Opiekunka najczęściej zajmuje się bowiem domem, przygotowuje posiłki, dba o zachowanie otoczenia w czystości, robi zakupy spożywcze, wychodzi z seniorem na spacery, oraz wspólnie z nim odwiedza lekarza. Pilnuje także godzin przyjmowania leków, jeśli starsza osoba musi je regularnie zażywać. W zależności od stopnia samodzielności oraz wieku seniora pomagać mu może także w codziennej higienie. Krótko mówiąc, opiekunka seniora dba o to, by jej podopieczny miał wszystko to, czego na co dzień potrzebuje.

Opieka osób starszych praca i wsparcie psychiczne

Opieka osób starszych polega jednak nie tylko na fizycznym wspieraniu seniora w codziennych czynnościach. Opiekunka często staje się bowiem także wsparciem psychicznym dla swojego podopiecznego oraz osobą, z którą starszy człowiek może porozmawiać, spędzić wspólnie czas i nie czuć się samotnym.

Dlatego bardzo ważne jest, aby osoba pracująca w tym zawodzie była otwarta, chętna do pomocy, cierpliwa oraz empatyczna. Wszystko po to, aby senior nie tylko czuł się dobrze w jej towarzystwie, ale także miał do niej zaufanie oraz dzielił się swoimi potrzebami i troskami. Zadaniem opiekunki jest bowiem także nakłanianie seniora do prowadzenia zdrowego trybu życia, zachęcanie go do aktywności (na miarę jego stanu zdrowia, możliwości oraz zaleceń lekarskich) oraz wsparcie psychiczne i emocjonalne.

Opieka osób starszych praca trudna czy łatwa?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Starsze osoby są bowiem bardzo różne, jedne mniej, a inne bardziej wymagające. Mają także swoje niekiedy specyficzne upodobania, zwyczaje oraz humory, które młodsze osoby nie zawsze są w stanie zrozumieć. Niektórzy seniorzy, ze względu na swój wiek lub stan zdrowia, wymagać mogą także większej uwagi oraz doświadczenia opiekunki. Z pewnością praca opiekunki starszej osoby nie jest więc pracą odpowiednią dla każdego. Ze względu na zakres obowiązków oraz dużą odpowiedzialność za drugiego człowieka, nie jest także pracą łatwą.

Opiekunka osób starszych praca za granicą – sprawdź, czy się nadajesz!

Aby dobrze wykonywać swoje obowiązki, opiekunka osoby starszej powinna posiadać odpowiednie doświadczenie (np. w przeszłości opiekować się przez dłuższy czas starszą osobą ze swojej rodziny) oraz pewne cechy charakteru: lubić pomagać innym, rozumieć potrzeby starszych ludzi, być empatyczna, cierpliwa oraz opanowana.

Decydując się na podjęcie tej pracy poza granicami naszego kraju, np. w Niemczech, kandydatka musi także znać w komunikatywnym stopniu język niemiecki. Umiejętność ta jest bowiem wymagana, by opiekunka mogła porozumiewać się ze swoim podopiecznym, rozumieć jego potrzeby oraz wspierać go w kontaktach z innymi osobami.

Jeśli interesuje Cię praca w charakterze opiekunki seniora i chcesz sprawdzić wymagania, jakie stawia przed kandydatkami opieka osób starszych - Opiekunki24.pl to portal, na którym znajdziesz aktualne ogłoszenia pracy w tym zawodzie.

artykuł sponsorowany

Pozostałe