DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

BCAA – najpopularniejszy suplement diety dla sportowca

  • 13.03.2018, 10:50 (aktualizacja 13.03.2018 10:53)
  • artykuł sponsorowany
BCAA – najpopularniejszy suplement diety dla sportowca
Podziel się:
Współcześnie BCAA jest jednym z najbardziej popularnych suplementów diety, stosowanych przez osoby żyjące aktywnie i uprawiające sport. BCAA to Branched Chain Amino Acids, czyli aminokwasy rozgałęzione, aktywny składnik, dzięki któremu efekty ćwiczeń są o wiele szybciej widoczne.

BCAA w nadmiarze zmienia się w glukozę

BCAA przynosi doskonały efekt, jeżeli spożywane jest w ilościach, których potrzebuje nasz organizm. Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeżeli ów suplement zalega w naszym organizmie w zbyt dużych ilościach. Wówczas to zmieniany jest w cukier. Zbyt duże dawki sprawiają, ze zaczyna się aktywacja enzymu dehydrogenazy. To z kolei prowadzi do powstania alfa-ketokwasów, które są wykorzystane, jako elementy do syntezy aminokwasów glutaminy oraz alaniny. Nadmiar BCAA może być wykorzystany, więc przez nasze mięśnie, kiedy potrzebujemy dodatkowego źródła energii. Częściowo mogą też powstać z niego aminokwasy, a przede wszystkim glutamina i alanina. Umieszczone zostają one w wątrobie. Rozsądne przyjmowanie suplementu dla sportowców, jakim jest BCAA daje szybkie efekty w postaci lepszej kondycji oraz masy mięśniowej.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

BCAA w czasie treningu to większa ilość energii

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że im bardziej intensywny jest nasz trening tym bardziej narażeni jesteśmy na wydatek energetyczny. Jeżeli nasz organizm chce sprostać wyzwaniu, musi być zaopatrzony w zapasy tłuszczu, aminokwasów i węglowodanów. Z tego też względu aminokwasy rozgałęzione znajdujące się w BCAA bardzo często wykorzystywane są w czasie treningu, jako dodatkowe źródło energii. Jeżeli przyjmujemy je w czasie wykonywania ćwiczeń dodadzą nam sił i spowodują, że lepiej będziemy mogli wykonać zaplanowany trening.

BCAA które są przyjmowane w czasie aktywności fizycznej, będą wspomagały procesy anaboliczne, a dodatkowo będą chronić nasze mięśnie przed katabolizmem mięśniowym. Dodatkowo będą zwalczać uczucie zmęczenia, a także przyczynią się do poprawy koncentracji i uwagi.

Leucyna w BCAA

Na każdym produkcie BCAA możemy znaleźć proporcje podane w oznaczeniach na przykład 2: 1, czy też 4:1. Liczby te określają ilość leucyny, waliny oraz izoleucyny. Niezwykle istotna jest tutaj obecność leucyny, która jest ważnym aminokwasem i ma zdolność przeprowadzania syntezy białek mięśniowych.

Warto wiedzieć, że nawet przy odpowiednim spożyciu białka sportowcy i kulturyści powinni stosować odżywkę BCAA. Jest ona niezwykle ważna, aby budować prawidłową masę mięśniową, a także dostarczać do organizmu aminokwasów rozgałęzionych.

Co więcej każdego dnia powinniśmy sięgać w naszej diecie po pełnowartościowe białko. Na jeden kilogram masy ciała zawartość białka powinna sięgać nawet dwa gramy białka.

artykuł sponsorowany

Pozostałe