Niepokojące sygnały. Pelplin wycofa się z Mieszkania Plus? Chodzi o wysokość czynszu

  • 14.03.2018, 09:30 (aktualizacja 14.03.2018, 09:35)
  • Karol Uliczny / tczewska.pl
Niepokojące sygnały. Pelplin wycofa się z Mieszkania Plus? Chodzi o wysokość czynszu

Podziel się:

Oceń:

PELPLIN Pęcznieje lista nazwisk mieszkańców Pelplina, którzy chcieliby zamieszkać w blokach planowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Tymczasem gmina ma problem – niekorzystna dla inwestorów koniunktura w budowlance, może spowodować, że wysokość czynszu będzie znacznie wyższa od zapowiadanej. Istnieje ryzyko, że w gminie program w ogóle nie będzie realizowany.

Niepokojące sygnały dochodzą z miejscowości, w których powstają pierwsze bloki, budowane w ramach rządowego programu. Mówi się o stawkach dochodzących do 20 zł/mkw. Jak łatwo policzyć, przy mieszkaniu 50-metrowym, czynsz wyniósłby 1000 zł,  do których należałoby doliczyć media. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie obecne inwestycje powstają w tzw. komercyjnym filarze programu, na prywatnych działkach oraz przy współpracy deweloperów

Koszty budowy przełożą się na czynsz

W Pelplinie planuje się budowę siedmiu trzykondygnacyjnych bloków w regionie ulic Wybickiego i Szkolnej. W sumie ma powstać 180 mieszkań. Kociewski samorząd ma nadzieje na szybkie rozpoczęcie budowy w ramach filaru tzw. regulowanego, opartego na Krajowym Zasobie Nieruchomości, do którego trafiają grunty państwowe i samorządowe – a w związku z tym, znacznie tańszego w kosztach. We wrześniu 2017 r. ministerstwo infrastruktury i budownictwa ogłosiło stawki za najem dla woj. pomorskiego, które wyliczono na ok. 8,5 zł/mkw., do 12 zł  przy dojściu do własności. Problem w tym, że sytuacja w budowlance znacznie pogorszyła się w ostatnich miesiącach. Budowanie za 2,5 tys. zł/m – jak zapowiadano dwa lata temu - jest dziś nierealne. Wśród pelplińskich samorządowców zapanowało skonfudowanie, tym bardziej, że gmina jest coraz bliżej dopięcia formalności.

- Najważniejszą kwestią jest merytoryczna ocena przygotowania wniosku i możliwości skierowania go do realizacji. Liczę, że będzie to w tym kwartale – mówi burmistrz Patryk Demski. - Po pozytywnej weryfikacji, wystąpimy do radnych o przekazanie aportu do spółki Pelkom. Będzie możliwe, by spółka powołała wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wspólną spółkę. Od tego rozpocznie się proces w formie zaprojektuj – wybuduj.

Jednocześnie burmistrz nie ukrywa, że ma spore obawy związane z tą inwestycją.

- Ceny materiałów budowlanych, robocizny oraz gruntów ciągle pną się w górę. To ma bezpośrednie przełożenie na przeliczenie czynszu Mieszkania Plus. To jest największe zagrożenie. Może być tak, że po procesie zaprojektuj – wybuduj, ceny oferowane za metr kw. takiego mieszkania, będą na tyle wysokie, że przełożą się na wysoki czynsz. Będzie klincz. (...)

Karol Uliczny / tczewska.pl

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Demski bajki opowiadał
Demski bajki opowiadał 27.03.2018, 20:17
P. Demski to tylko marionetka - papuga bezmyślnie powtarzająca bajki wygłaszane przez jego partyjnych bożków. W Polsce nie ma nawet jednej budowy tanich mieszkań powstających zgodnie z bajką "Mieszkanie+". To co powstaje w kilkunastu miastach to ściema bajki "M+" zwana "Mieszkanie ku przyszłości" (czyjej?). To ściema realizowana jako KOMERCYJNE inwestycje BGK Nieruchomości. "Dobrodzieje z "dobrej zmiany" i Bank nie zamierzają czynić prezentów dla suwerena. Suwerena traktują jako bezmyślną ciemną masę, która uwierzy w każdą bzdurę i każdy kit. BGK to Bank a te nic nie robią charytatywnie. Budynki wybudowane ze środków BGK Nieruchomości mają być przez 20-25 lat wykupione przez samorząd. Oczywiście ze stosownym oprocentowaniem !!!, Czynsz w tych budynkach wyniesie sporo ponad 20 zł za 1 m2 bo do kosztów wynikających z budowy doliczyć należy opłaty za c.o., śmieci, opłaty za części wspólne, podatki lokalne, koszty administracji budynkiem itp. Dla mnie to tak naprawdę budowa domów przez Gminę na kredyt, który lokalny suweren będzie spłacał z własnych dochodów (płaconych do Gminy podatków). Tak wygląda bajka o budowie tanich mieszkań przez "dobrą zmianę" czyli "dobroczyńców" za naszą Gminną kasę.
konfesjonał
konfesjonał 27.03.2018, 20:31
P. Demski zaproś Smolińskiego. Niech ten "dobrodziej" uda się z Tobą na kolanach do spowiedzi w katedrze a później w ramach pokuty znowu na kolana i przyznajcie się publicznie do kłamstw o budowie tanich mieszkań.
wyborca
wyborca 27.03.2018, 22:07
Nic to im nie da. Rozgrzeszenia ani przy konfesjonale ani przed lokalnym suwerenem być nie może. Publicznych kłamstw nie sposób rozgrzeszyć. Można tylko dołożyć kolejną pokutę do urny wyborczej.
Mieszkaniec Pelplina
Mieszkaniec Pelplina 25.03.2018, 20:37
Jestem bardzo rozczarowany przejawem arogancji pana Patryka, szczegolnie widoczne sa one na obradach rady miasta (sesje dostepne online na kanale youtube). Szczytem niewychowania jest zachowania jakiego dopuscil sie pan Patryk na kilku sesjach wzgledem starszych od siebie osob. Dodam rowniez ze zostal pan burmistrz niezle wytrenowany w obozie PIS w zakresie jak wyprowadzic czlowieka z rownowagi aby oslabic jego obrone.
Michna i przyjaciele...
Michna i przyjaciele... 25.03.2018, 20:22
Pan burmistrz jest juz skonczony jako wlodarz Pelplina. Jest bardzo duzy hejt mieszkancow miasta do p. Patryka.
KKL
KKL 18.03.2018, 20:47
Trzeba było wcześniej pomyśleć a nie wykonywać polecenia Pisowskich mocodawców!
OLO
OLO 18.03.2018, 07:59
OJ COS MI SIE ZDAJE ZE MIESZKANCY PELPLINA POGONIĄ TEGO PiS-IORA PRZY NAJBLIŻSZYCH WYBORACH.

Pozostałe