78. rocznica zbrodni dokonanej na Polakach. Pomorski Katyń.

  • 22.03.2018, 09:15 (aktualizacja 22.03.2018, 09:45)
  • red.
78. rocznica zbrodni dokonanej na Polakach. Pomorski Katyń. fot. CC

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK Dzisiaj 22 marca 2018 r. w środę o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza święta w kościele św. Stanisława Biskupa, Al. Legionów 13 w Gdańsku, w intencji zamordowanych w Wielki Piątek 22 marca 1940r. 67 wybitnych przedstawicieli Polonii gdańskiej, w lesie nieopodal niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof.

Po Mszy świętej zapraszamy do modlitwy przy pomniku błogosławionego Ks. Bronisława Komorowskiego rozstrzelanego w 1940r., a następnie odwiedzenia Izby Pamięci.

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie”

  – Zbigniew Herbert.

22 marca 2018 r. przypada 78. rocznica zbrodni dokonanej na Polakach – czołowych przedstawicielach Polonii gdańskiej oraz działaczach plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach – m.in. na pracownikach polskich urzędów, działaczach plebiscytowych, księżach, polskim przedstawicielu do Senatu Wolnego Miasta Gdańska, nauczycielach i kupcach. Dokonali jej funkcjonariusze niemieckiej III Rzeszy.

Szczególnym dniem był Wielki Piątek 22 marca 1940 r., kiedy rozstrzelano 67 osób w lesie nieopodal obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Należeli oni do starannie wyselekcjonowanej grupy polskich patriotów, po których miał zaginąć wszelki ślad. Zabito ich strzałem w tył głowy, a ciała wrzucono do dołu w lesie. Wśród nich było dwóch kapłanów, którzy zostali uznani za błogosławionych Kościoła katolickiego – ksiądz Bronisław Komorowski i błogosławiony ksiądz Marian Górecki.

11 stycznia 1940 r. rozstrzelany został błogosławiony ksiądz Franciszek Rogaczewski.

Łącznie w egzekucjach w styczniu i w marcu 1940 r. zamordowanych zostało 89 osób. Zbrodnia ta była wyrazem zemsty wobec osób walczących o polskość Gdańska, Warmii i Mazur.

Bohaterska i ofiarna postawa zamordowanych Polaków – działaczy Polonii gdańskiej oraz plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach – nie może być zapomniana.

Składam głęboki hołd zamordowanym. Cześć ich pamięci!

 

                                         Antoni Szymański

                                         Senator Rzeczypospolitej Polskiej

red.

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wy...pis
wy...pis 18.04.2018, 21:58
A gdzie w tej notatce fotka Antka pis-pajaca?

Pozostałe