Kosmiczny Scale Up ląduje w Gdańsku

  • 30.03.2018, 06:00
  • komunikat prasowy
Kosmiczny Scale Up ląduje w Gdańsku mat. prasowe

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK Inteligentne kaski dla Grupy LOTOS, symulator akcji ratowniczych dla PZU Lab, czy urządzenia badające poziom gazów toksycznych dla Portu Gdańsk - to niektóre z 16 rozwiązań dla dużych firm, jakie zaprezentowały startupy 29 marca podczas Demo Day w na Stadionie Energa w Gdańsku. Prezentacje zakończyły drugą edycję Space3ac Intermodal Transportation, akceleratora startupów organizowanego w ramach programu Scale Up przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. W sumie wsparł on 27 startupów, które wdrażały swoje rozwiązania dla 11 dużych przedsiębiorstw.

Space3ac Intermodal Transportation działa w ramach programu Scale Up Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem akceleratora jest m.in. rozwój startupów pracujących z technologiami satelitarnymi. Jednym z podstawowych założeń Scale-Up jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek skarbu państwa.

- W procesie akceleracji skupiliśmy się na jakości wdrożeń pilotażowych, zdając sobie sprawę z tego, że to najlepsza droga do współpracy na większą skalę. - mówi Paweł Lulewicz, Wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - W przypadku niektórych akcelerowanych projektów, współpraca z dużym przedsiębiorstwem zaszła bardzo daleko, co jednoznacznie potwierdza wysoką efektywność założeń programu Scale-Up.


W ramach Space3ac Intermodal Transportation, startupy współpracowały z: CELSA Huta Ostrowiec, Grupa LOTOS, Instytut Morski, International Paper Kwidzyn, Orange Polska,
OT Logistics, POL-MIEDŹ TRANS, PZU Lab, X-kom, Zarząd Morskiego Portu w Gdańsku, Zarząd Morskiego Portu w Gdyni. Wszystkim firmom udało się wdrożyć projekty pilotażowe, w przypadku wielu z nich już teraz trwają rozmowy o dalszych pracach i wykorzystaniu ich rozwiązań na szerszą skalę.

- Zaufanie, które udało się zbudować między dużymi, stabilnymi firmami a startupami, jest niezwykle cenne. - mówi Anna Brussa, Dyrektor w Departamencie Rozwoju Startupów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). - Widzimy, że obie strony nauczyły się współpracy i widzą korzyści, które z niej płyną, co potwierdza tezę o wysokim potencjale synergicznym takiego układu.

- Na terenie Portu Gdańskiego zainstalowaliśmy sześć urządzeń, które badają poziom pyłów zawieszonych, hałasu i obecność gazów toksycznych. - mówi Rafał Wolak z Yeti Box. - Wraz z przygotowaną przez nas dedykowaną aplikacją, powstał system analizy zanieczyszczeń, który przez najbliższy miesiąc będzie używany przez naszych partnerów z Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku. Wyniki tego testowego wdrożenia i decyzja o wykorzystaniu naszego rozwiązania w Porcie jeszcze przed nami, jednak już teraz wiemy, że jako organizacja jesteśmy gotowi na współpracę z wymagającymi firmami.

- Jako Duże Przedsiębiorstwo uczestniczące w tym projekcie, zobaczyliśmy jak wiele możliwości daje współpraca ze startupami i ile jeszcze można zrobić w Porcie przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz ciekawych, często innowacyjnych, rozwiązań. Celem tego programu było połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami spółek skarbu państwa, co w tym przypadku sprawdziło się doskonale. To doświadczenie utwierdziło nas w przekonaniu, że warto być otwartym na realizację podobnych przedsięwzięć w Porcie Gdańsk – Jowita Zielinkiewicz Z-ca Dyrektora ds. Rozwoju w Porcie Gdańsk.

Adam Augustyniak z NNT (Novel Nondescructive Testing): - Wykorzystując szeroko pojęte zjawiska elektromagnetyczne, potrafimy diagnozować, w sposób całkowicie nieniszczący, stan konstrukcji i wyrobów stalowych. Nasz w pełni funkcjonalny prototyp, wypróbowany został w środowisku produkcyjnym w CELSA Huta Ostrowiec i okazał się skuteczny. Rozmowy trwają, liczymy na to, że będziemy mogli wesprzeć naszego partnera w udoskonalaniu procesu kontroli jakości produkcji.

Pracujący w akceleratorze dla Grupy LOTOS startup 3DP Lab, skupił się na rozwiązaniu, którego celem jest dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników rafinerii.

- W marcu testowaliśmy na terenie rafinerii pięć zestawów naszego Smart Helmet, które możemy obecnie traktować jako dojrzałe demonstratory technologiczne. Nasze inteligentne kaski umożliwiają dokładną lokalizację pracowników w strefie przemysłowej, określenie wysokości, na jakiej się znajdują, a nawet zidentyfikować zdarzenia niebezpieczne, jak upadek czy uderzenie. - relacjonuje Damian Dziak z 3DPlab. - Testy wypadły pomyślnie, a rozmowy o przyszłości o wykorzystaniu naszego rozwiązania przez Grupę LOTOS trwają.

 Dla PZU Lab stworzyliśmy bardzo złożony symulator wydarzeń kryzysowych i akcji ratowniczych. W oparciu o zbudowany, wirtualny model zakładu przemysłowego potrafimy na jego terenie symulować pożar i przećwiczyć działania chroniące ludzi i minimalizujące straty. - mówi Paweł Woźniak z uAvionics - Możliwość wirtualnego przeprowadzenia akcji ratowniczej ma ogromne walory edukacyjne dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i przekłada się na jakość procedur, a co za tym idzie - ryzyko wystąpienia sytuacji kryzysowych i sprawność radzenia sobie z nimi. PZU Lab widzi potencjał w naszym rozwiązaniu, jesteśmy w procesie negocjacji dalszych warunków współpracy.

- Wypracowane rozwiązania w programie Space3ac Intermodal Transportation pozwolą PZU LAB dostarczyć klientom technologie, które do tej pory nie były oferowane przez ubezpieczycieli. Dzięki temu stajemy się pionierem i zarazem liderem technologicznym na rynku ubezpieczeniowym -
mówi Dariusz Gołębiewski, Wiceprezes Zarządu PZU LAB.

Do akceleratora Space3ac Intermodal Transportation zgłosiło się w sumie blisko 170 startupów. 23 z nich ukończyły program akceleracyjny.
- Szukaliśmy głównie zespołów, które specjalizują się w technologiach związanych z dolnym segmentem sektora kosmicznego, czyli wykorzystujących dane satelitarne w swoich projektach. - mówi Wojciech Drewczyński, Kierownik Projektu. - Wydawałoby się, że wybraliśmy bardzo niszowy obszar. Mimo to liczba zgłoszeń, a przede wszystkim ich jakość, potwierdzają duży potencjał startupów tego sektora w Polsce.

Startupy pracujące w Space3ac Intermodal Transportation otrzymały wsparcie finansowe w kwotach od około 160 000 do 200 000 PLN na każdy projekt, uczestniczyły także w 286 godzinach warsztatów biznesowych i technologicznych, które poprowadziło 68 mentorów z Polski i zagranicy.

fot. mat. prasowe

komunikat prasowy

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe