Tczewski ZWiK wybuduje za 25 mln zł kompostownię na odpady ściekowe.

  • 12.04.2018, 08:30
  • (M.M., Urząd Miasta Tczew)
Tczewski ZWiK wybuduje za 25 mln zł kompostownię na odpady ściekowe. (M.M., Urząd Miasta Tczew)
Podziel się:
Oceń:
TCZEW Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie rozpoczął największą, po budowie oczyszczalni ścieków, inwestycję. Jej wartość przekracza 25 mln zł. Mowa o budowie kompostowni opadów ściekowych, której głównym celem jest stworzenie trwałego, efektywnego i zgodnego z wymogami ochrony środowiska sposobu zagospodarowania odpadów ściekowych.

Inwestycja ma też rozwiązać problem nieprzyjemnych zapachów, na które skarżą się mieszkańcy. Jak powiedział prezes ZWiK, Marcjusz Fornalik, optymalnych rozwiązań szukano nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech i Austrii. Ostatecznie zapadła decyzja o budowie kompostowni membranowej.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego odbyła się 10 kwietnia w siedzibie miejskiej półki. Inwestycja ma być sfinalizowana do końca 2019 r.

Projekt pod nazwą: „Kompleksowe rozwiązanie gospodarki osadowej wraz z modernizacja części technologicznej i przebudową systemu doprowadzania ścieków do oczyszczalni w Tczewie” realizowany jest w ramach umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego całkowity koszt to ponad 25 mln zł, z czego prawie 13 mln zł to dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności, reszta to wkład własny spółki.

– Dzięki uruchomieniu kompostowni odpadów ściekowych stworzony zostanie trwały, efektywny i zgodny z wymogami ochrony środowiska oraz spełniający wymagania prawne obowiązujące w Polsce oraz wymagania zawarte w dyrektywach Wspólnoty Europejskiej, sposób zagospodarowywania odpadów ściekowych – mówi prezes Marcjusz Fornalik.

Zadania, które zrealizowane zostaną w ramach projektu, to budowa awaryjnej nitki kanału sanitarnego – obejście przepompowni Czatkowy, modernizacja budynku przepompowni ścieków Czatkowy wraz z wymianą krat i pomp ścieków, modernizacja kraty gęstej, separatora piasku, dmuchaw i wymiana wirówek na oczyszczalni ścieków, budowa kompostowni odpadów ściekowych oraz zakup urządzeń mechanicznych do obsługi kompostowni.

Inwestorem budowy kompostowni jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie. Projektantem i wykonawcą Konsorcjum firm Equipo Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi oraz Instal Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie. Inżynierem kontraktu jest SWECO Consulting Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu.

Akt erekcyjny podpisali: zastępca prezydenta – Adam Burczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie – Mirosław Augustyn, prezes ZWiK – Marcjusz Fornalik oraz przedstawiciele wykonawców.

 
(M.M., Urząd Miasta Tczew)
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe