Sady pod wodą. Rolnik żąda działań, spółka pyta o składki. Kto winien zalania?

  • 17.04.2018, 09:00
  • Karol Uliczny / tczewska.pl
Sady pod wodą. Rolnik żąda działań, spółka pyta o składki. Kto winien zalania? (KU)

Podziel się:

Oceń:

POMORZE Poziom wody na polu Macieja Janczewskiego z Malenina sięga miejscami dwóch metrów. Gdy opadnie, pod topór pójdzie nawet kilkaset drzewek owocowych. Za taki stan rzeczy sadownik oskarża Gminną Spółkę Wodną „Związek Wałowy” w Tczewie. Ta odpowiada: nie udrażniamy melioracji, ponieważ właściciel gruntu nie płaci zaległych składek członkowskich. Starostwo powiatowe, stoi w tym sporze zdecydowanie po stronie rolnika.

Źródłem konfliktu z Gminną Spółką Wodną w Tczewie jest 120-metrowa rura, która powinna odprowadzać wodę z działki do pobliskiej studni w pasie drogi. Sęk w tym, że nie była udrażniana od 10 lat i nie spełnia swojej funkcji - tak stwierdzono podczas oględzin w listopadzie 2017 r. 

Ze stawu zrobiło się jezioro

Kilka tygodni temu, wraz z roztopami, na działce Macieja Janczewskiego zaczęła zbierać się woda. Po kilku dniach, w niektórych miejscach przykryła 2-metrowy płot. Wiele drzewek oraz krzewów będzie trzeba wyciąć.

- Z małego stawu, który mam przy sadzie, zrobiło się jezioro. Sad został zalany – mówi rolnik. - Jabłonie oraz aronia są do wycięcia. Przez brak tlenu drzewa się „wyduszą”. Pod wodą są ponad 2 ha. 

Rolnik jest przekonany, wszystkiemu winny jest zapuszczony rurociąg. Dodatkowo uważa, że zły stan melioracji pogorszyła ubiegłoroczna inwestycja GSW. 

- Spółka wykonała dwa przepusty, które zbierają wodę z okolicznego, wyżej położonego pola. Ta następnie spływa w kierunku mojej działki. Nie mając odpowiednio drożnego odpływu, zatrzymuje się, powodując duże straty.

W praktyce utracił członkostwo

Starostwo Powiatowe w Tczewie dwukrotnie wydawało decyzję zobowiązującą Gminną Spółką Wodną do podjęcia zdecydowanych działań w zakresie udrożnienia rurociągu. W ostatnim piśmie dało czas do 15 marca br. Zarząd odmówił wykonania prac. Powód? (...)

Karol Uliczny / tczewska.pl

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sędzia Dred
Sędzia Dred 16.02.2020, 13:54
Gminna Spółka Wodna „Związek Wałowy” w Tczewie jak i podobne w Polsce są jak du..a od sra..ia od udrażniania melioracji. Przed wojną ponoć to dużo lepiej funkcjonowało.

Pozostałe