Hossa
Hossa
Hossa

Majówka w Gdyni. Co, gdzie i kiedy?

  • 25.04.2018, 08:50 (aktualizacja 25.04.2018, 10:39)
  • UM Gdynia
Majówka w Gdyni. Co, gdzie i kiedy? Zespół Prasowy UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA To będzie wyjątkowa majówka! Tegoroczny, wyjątkowo długi majowy weekend w Gdyni przyniesie sporo atrakcji – od ORP Błyskawicy, która zainauguruje sezon turystyczny, przez rodzinne zajęcia w Experymencie, aż po święto kina włoskiego i dzień otwarty Gdyńskiego Centrum Filmowego. Spędź majówkę #wGdyni!

Tegoroczna majówka będzie, szczególnie dla tych którzy dodatkowo skorzystali z urlopu, wyjątkowo długa. W najlepszym przypadku „długi weekend” rozpocznie się już w piątek, 27 kwietnia i potrwa aż do niedzieli, 6 maja. Reszcie pozostają dwa wolne dni w środku tygodnia, które też można wykorzystać na aktywny wypoczynek.

Gdzie spędzić majówkę? Najlepiej w Gdyni! Lokalne instytucje przygotowały specjalne atrakcje dla wszystkich. Nie brakuje też propozycji dla całych rodzin.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

O wodzie i jej tajemnicach w Experymencie

Już od soboty, 28 kwietnia w Centrum Nauki Experyment startuje coś dla żądnych wiedzy i nowych doświadczeń - „Majówka na fali”. Co mieszka w kropli wody, czy w Polsce można hodować krewetki i co słychać pod wodą – między innymi na te pytania będzie można poszukać odpowiedzi wspólnie ze specjalistami. To rodzinna propozycja, którą współorganizuje Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

W cenie biletu wstępu na wystawę goście będą mogli wcielić się w rolę hydrologów, geologów czy mikrobiologów. Codziennie będą czekać oceanograficzne atrakcje w strefie eksperymentów oraz na wystawie, każdego dnia przygotowano też wykład eksperta.

Majówka na filmowo w GCF

„Cinema Italia Oggi” - to pierwsza z propozycji, którą na długi majowy weekend przygotowało Gdyńskie Centrum Filmowe. Przegląd nowego włoskiego kina potrwa od 27 kwietnia aż do 6 maja, dając każdego dnia możliwość zobaczenia innego filmu. Łącznie zostanie wyświetlonych 10 tytułów.

6 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym to także dodatkowa atrakcja, na którą niektórzy miłośnicy kina czekali cały rok – Dzień Otwarty. Warto zajrzeć na filmowy finał gdyńskiej majówki, bo przygotowano między innymi plener filmowy, pokazy charakteryzacji filmowej, sesje zdjęciowe oraz zdjęcia próbne na profesjonalnym castingu do filmu. Będzie też czas na spotkania z wybitnymi twórcami polskiego kina (m.in. Katarzyną Figurą oraz Arkadiuszem Jakubikiem), a także z wykładowcami i studentami Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Błyskawica rozpoczyna sezon

Dla miłośników militariów i okrętów z pewnością dobrą opcją będzie „Błyskawiczna Majówka”. Charakterystyczny statek-muzeum 1 maja oficjalnie zainauguruje swój sezon turystyczny po zimowej przerwie. Tego dnia w samo południe Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na Nabrzeże Pomorskie, pod burtę okrętu, na imprezę otwarcia.

Co będzie działo się na miejscu? Będzie okazja posłuchać koncertu otwarcia w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Warto też nastawić się na ciekawe pokazy grup rekonstrukcji historycznej. Warstwa muzyczna majówki przy ORP Błyskawica to też pieśni morskie w aranżacji Chóru Akademii Marynarki Wojennej i występ Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej Riwiera. Dla tych, którzy zgłodnieją, organizatorzy polecają znakomitą grochówkę z... historycznej kuchni polowej. Tego dnia wstęp na pokład i zwiedzanie będą darmowe!

O emigrantach i historiach w Muzeum Emigracji

Ciekawie będzie 2 maja w Muzeum Emigracji. Tego dnia świętujemy „Dzień Polonii i Polaków za granicą”, który będzie przebiegał pod hasłem „Od ucha do ucha”.

- Odkryjmy wspólnie historie rodzinne, otrzepmy z kurzu anegdoty, wyciągnijmy z lamusa zapomniane opowieści. Zapytajmy Mamę, Tatę, Dziadka, Babcię co robili w czasach swojej młodości. 2 maja będziemy pielęgnować rodzinne historie i przekazywać je od ucha do ucha – zachęca Muzeum Emigracji.

W sześciogodzinnym (od 11:00 do 17:00) programie znalazło się miejsce na wirtualne opowieści 13 emigrantów w nietypowych miejscach, prelekcję na temat poszukiwań genealogicznych, otwarte rodzinne warsztaty kreatywne, naukę języka migowego, strefę gier i zabaw oraz spotkanie z profesjonalnymi opowiadaczami historii.

Dodatkowe informacje na temat wymienionych atrakcji można znaleźć na stronach internetowych:

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe