Majówka w Twierdzy Wisłoujście!

  • 26.04.2018, 09:00
  • Muzeum Gdańska
Majówka w Twierdzy Wisłoujście! mat. prasowe / Muzeum Gdańska / Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK Twierdza Wisłoujście - jeden z najmłodszych Pomników Historii - otwiera się ponownie dla turystów. Z okazji tegorocznej majówki Muzeum Gdańska przygotowało liczne atrakcje w dniach od 1-szego do 6-stego maja 2018 r. Do Twierdzy będzie można dopłynąć kutrem od strony Nowego Portu, a w samej fortyfikacji będzie można zrelaksować się przy ognisku i wziąć udział w zajęciach warsztatowych nawiązujących do historii zabytku oraz Gdańska.

Obszar gdańskiego Wisłoujścia znany jest głównie dzięki dominującej bryle nowożytnej fortyfikacji. Miejsce to było bramą do Rzeczpospolitej i portem zewnętrznym Gdańska. W roku 1482 r., już za czasów zwierzchności królów polskich nad Gdańskiem, wzniesiona została murowana cylindryczna wieża. Służyła ona w pierwszej kolejności jako latarnia morska - to na jej szczycie nocą rozpalano ogień wskazujący statkom drogę do portu. Murowana budowla nie zapewniała jednakże stacjonującym tam wojskom i urzędnikom dostatecznej obrony, toteż podczas wojny polsko-krzyżackiej w latach 1518-21 wokół wzniesiono latarni drewniane umocnienia. Wokół tego rdzenia w ciągu następnych dziesiątków lat architekci budowali poszczególne obiekty obronne – basteję, fort, szańce i raweliny.

Do Twierdzy przez Martwą Wisłę

Po raz pierwszy od czterech lat, w związku z majówką, będzie można dostać się do Twierdzy z Nowego Portu. Na odcinku dawnego promu Wisłoujście, kursować będzie kuter Baltic Star, którego załoga oferować będzie odpłatny przewóz osób i rowerów do Twierdzy Wisłoujście. To jednakże nie wszystko…

- Przez całą majówkę funkcjonować będzie strefa relaksu: ognisko, na które należy przybyć z własnym prowiantem lub zakupić go na miejscu. Oprócz tych atrakcji – tradycyjnie – będzie można zwiedzić fortyfikację wraz z przewodnikami, a wybrane dni spotkać w forcie Trójmiejskie Grupy Rekonstrukcji Historycznych – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Dawny Gdańsk na wyciągniecie ręki

W wybrane dni majówki dodatkowe atrakcje zapewnią Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperską oraz Gdańska Rotę Mieszczańska.

- Autorskie programy grup rekonstrukcyjnych będą miały miejsce 1, 3 i 6 maja. Poznamy obyczaje dworskie i modę XVIII-wiecznej Europy, kiedy w obleganych murach Gdańska otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński. 3 maja uczestnicy zaznajomią się życiem nowożytnego żołnierza - od rekrutacji po intensywne szkolenia, musztry i w końcu - taniec. 6 maja wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach średniowiecznego sukiennictwa, a także poznać tajemnice warsztatu szewca. Średniowiecze przyniosło także upowszechnienie broni palnej, systemu monetarnego i rozwój piśmiennictwa. Te zagadnienia również zostaną zaprezentowane przez naszych rekonstruktorów – dodaje Maciej Flis.

Program wydarzeń rekonstrukcyjnych

  • 1 maja, godz. 10:00-17:00 pod tytułem „Rok 1734.” Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk przedstawi dzieje Gdańska z XVIII wieku, kiedy w obleganych murach miasta otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński. Na opowieść o tych niespokojnych czasach zabierze Państwa Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk wraz z przyjaciółmi z całej Polski. Poznać będzie można obyczaje królewskiego dworu, modę epoki, racje żywnościowe ówczesnych wojaków oraz zobaczyć potyczkę patroli wrogich armii.
  • 3 maja, godz. 10:00-17:00 pod tytułem „Życie w nowożytnej Twierdzy”. Grupa Kompania Kaperska zaprezentuje wybrane sceny z życia XVII w. załogi Twierdzy. Uczestnicy wezmą udział w inscenizacji procesu rekrutacji do Floty Królewskiej. Grupa „ochotników” zostanie wcielona do załogi przez oficera i dwóch przybocznych. Odbędzie się krótka musztra wg dawnej komendy niemieckiej i nowi załoganci pomaszerują do stanowiska skryby, gdzie każdy podpisze ptasim piórem i atramentem certyfikat werbunkowy z pieczęcią Kompanii. Odbędzie się również prezentacja uzbrojenia i opancerzenia żołnierzy piechoty morskiej. Będzie można przymierzyć XVII w. napierśniki i hełmy, obejrzeć broń białą, jak i zapoznać się obsługą działania broni czarnoprochowej. Uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć również o żegludze w dawnych wiekach, przesądach marynarskich oraz rozrywkach marynarzy. Zaprosimy także grupę do wspólnej nauki tańców dawnych.
  • 6 maja, godz. 10:00-16:00 pod tytułem „Życie w średniowiecznym Gdańsku”. XV-wieczni mieszkańcy Gdańska z grupy Gdańska Rota Mieszczańska zaprezentują jak w średniowieczu powstawały tkaniny. W prezentacji pt. „Od owcy do tkaniny” dowiemy się o pozyskaniu runa z owcy, czyszczeniu go, gręplowaniu, czesaniu, filcowaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w epoce. Odwiedzający mają możliwość spróbowania swoich sił przy części z tych zabiegów. Puszkarz zaprezentuje broń czarnoprochową używaną na przełomie XIV i XV wieku. Szewc pokaże nam warsztat szewski z przełomu XIV i XV wieku. W mennicy – pod okiem animatora uczestnicy mają możliwość własnoręcznego wybicia replik średniowiecznych monet. Od skryby dowiemy się jakie były techniki sporządzania pism i a także nauczymy się sztuki dawnej kaligrafii.

Godziny otwarcia:

1-3 maja 2018 r., godz. 10:00-18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30)

4-6 maja 2018 r., godz. 10:00-16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:30)

Bilety:

Normalny:

15.00 zł

Ulgowy*:

7.00 zł

Rodzinny**:

35.00 zł

Normalny grupowy*/***:

14.00 zł

Ulgowy grupowy*/***:

6.00 zł


* Do ulgi uprawnieni są obywatele Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich EFTA:
- uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz szkół artystycznych (na podstawie ważnej legitymacji);
- studenci (na podstawie ważnej legitymacji) i doktoranci;
- słuchacze zakładów kształcenia nauczycieli oraz kolegiów pracowników służb społecznych;
- nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i liceów;
- seniorzy powyżej 65. roku życia (na podstawie dowodu osobistego), emeryci, renciści, renciści socjalni;
- osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami;
- kombatanci

** do ośmiu osób (w tym dwoje dorosłych)
*** co najmniej 10 osób (przewodnik wchodzi nieodpłatnie)

Przeprawa przez Martwą Wisłę!

Harmonogram kursów kutra Baltic Star:

 

1-3 maja w godzinach 10:00-18:00

4-6 maja w godzinach 10:00-16:00.

 

Kuter będzie odpływać co 30 min, w przypadku większej ilości chętnych niż miejsc na pokładzie kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.

 

Koszt przeprawy:

normalny 10 zł

ulgowy 5 zł

przewóz roweru 5 zł/szt.

 

Wszystkie kwoty dotyczą przeprawy w obie strony.

Uwaga: Istnieje możliwość zapłaty za przeprawę kartą płatniczą na pokładzie.

Muzeum Gdańska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe