Teatr przy Stole: „Józef i Maria”

  • 07.05.2018, 06:00
  • tps-dworek.pl
Teatr przy Stole: „Józef i Maria”

Podziel się:

Oceń:

SOPOT W majowym Teatrze przy Stole zaprezentujemy obyczajową sztukę wybitnego dramaturga austriackiego Petera Turriniego.

Dramat „Józef i Maria” to opowieść o samotności we współczesnym świecie przepełnionym hałasem i konsumpcją; w świecie pozbawionym uczuć i ideałów. Tekst sztuki w przekładzie Jacka Lachowskiego, przeczytają aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Alina Lipnicka i Krzysztof Gordon. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Czytanie dramatu poprzedzi przedmowa teatrologa, opiekuna artystycznego projektu – profesor Małgorzaty Jarmułowicz.  Wstęp wolny!

Peter Turrini w swoich podszytych absurdalnym humorem sztukach i scenariuszach uparcie tropi “toksyczne problemy” współczesnego społeczeństwa: alienację i fetyszyzm, postępujący brak granic między rzeczywistością i fikcją, ksenofobię.

Akcja sztuki „Józef i Maria” rozgrywa się w dniu 24 grudnia 1991 roku w pomieszczeniu dla personelu w dużym domu handlowym. Po gorączce przedświątecznych zakupów, kiedy wszyscy spieszą do swych domów, żeby zasiąść do wigilijnej wieczerzy, w opuszczonym sklepie pozostaje dwoje ludzi: sprzątaczka i ochroniarz. Nieszczęśliwa wdowa Maria, nie zaproszona przez syna i jego rodzinę na święta oraz Józef, samotny działacz polityczny. Opowiadają o swoich losach. Wydaje się, że dwoje tak odmiennych ludzi nigdy nie znajdzie wspólnego języka. Kiedy jednak Maria postanawia nauczyć Józefa tańczyć tango następuje przełom. Zatwardziały idealista nagle zmienia się w ujmującego uwodziciela. Czy na miłość nigdy nie jest za późno?

źródło: www.adit.art.pl

tps-dworek.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe