Budynek Muzeum II Wojny Światowej nominowany w plebiscycie Bryła Roku 2017

  • 11.05.2018, 13:00 (aktualizacja 11.05.2018 13:05)
  • mat. prasowe
Budynek Muzeum II Wojny Światowej nominowany w plebiscycie Bryła Roku 2017 fot (tt) Budynek Muzeum II Wojny Światowej nominowany w plebiscycie Bryła Roku 2017
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK Choć w ostatnich miesiącach o otwartej w marcu 2017 roku placówce częściej mówiło się w kontekście politycznym niż architektonicznym, gdańskie Muzeum II Wojny Światowej zajęło ważną pozycję na architektonicznej mapie Polski. Jeszcze tylko do wtorku, 15 maja br. do godziny 23:59 można zagłosować na ten budynek w 11. edycji plebiscytu Bryła Roku na najpiękniejszy obiekt wybudowany lub zrewitalizowany w Polsce w 2017 roku.

Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest jednym z 10 obiektów nominowanych w tegorocznej edycji plebiscytu Bryła Roku. Zwycięzcę poznamy już 17 maja br. podczas uroczystej gali. Organizatorem wydarzenia jest serwis Bryla.pl.

 

Dzieło zespołu w składzie: Studio Architektoniczne Kwadrat Jacek Droszcz, architekci Jacek Droszcz, Bazyli Domsta, Andrzej Kwieciński, Zbigniew Kowalewski - to gmach o wyrazistej, ale i surowej bryle, doskonale pasującej do tematyki, jakiej dotyczą prezentowane w nim wystawy. Budynek muzeum - ukryty w dużej części pod ziemią – na powierzchni objawia się w formie pochylonej, nieregularnej wieży. Jego nietypową fasadę tworzą betonowe, zróżnicowane pod względem rozmiaru, asymetrycznie ułożone płyty, a zabarwienie okładziny nawiązuje do koloru cegły - tak popularnej w architekturze Gdańska.

Architekci uniknęli stworzenia gmachu przytłaczającego, ponurego i przepełnionego martyrologią. Powstało muzeum z prawdziwego zdarzenia – atrakcyjne, funkcjonalne, i fotogeniczne – w którym architektura jest uzupełnieniem i oprawą dla opowiadanej historii.

 

Więcej o nominowanym obiekcie można przeczytać na stronie z głosowaniem:

http://www.bryla.pl/brylaroku/56,157152,23319402,bryla-roku-2017-do-kogo-trafi-nagroda-glosowanie.html

 

Bryła Roku to jedna z najważniejszych polskich nagród architektonicznych, rozpoznawalna także poza środowiskiem architektów - między innymi dlatego, że najpiękniejszy obiekt w Polsce wybierają internauci. Ubiegłorocznym laureatem został budynek serwerowni Beyond.pl w Poznaniu zaprojektowany przez pracownię architektoniczną ELD Poland. Nagrodę Jury zdobyła siedziba „Wiadomości Wrzesińskich” we Wrześni.

 

Obiekty nominowane w tegorocznej edycji do tytułu Bryły Roku 2017 to:

1. Biurowiec Bałtyk - Poznań

2. Przedszkole nr 4 na Kleszczówce - Żory

3. Bulwary Wiślane - Warszawa

4. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego - Katowice

5. Biurowiec Kanlux - Radzionków

6. Muzeum II Wojny Światowej - Gdańsk

7. Budynek mieszkalny Sprzeczna 4 - Warszawa

8. V Liceum Ogólnokształcące - Wrocław

9. Biuro agencji FUX - Gliwice

10. Rzeźba Nawa - Wrocław

 

Najlepsze realizacje poprzedniego roku wskazało jury, w którego składzie znaleźli się: architekci prof. Ewa Kuryłowicz, Natalia Paszkowska, Katarzyna Furgalińska, Grzegorz Layer i Natalia Szcześniak, krytyk i kurator architektury Marcin Szczelina, kierownik działu marketingu firmy Anwis Agnieszka Gołębiewska, redaktor prowadząca Bryla.pl Wiktoria Głodowska oraz dyrektor wydawniczy i programowy Gazeta.pl Paweł Stremski.

 

Uroczysta gala wręczenia nagrody internautów oraz laureata wybranego przez jury odbędzie się w czwartek, 17 maja br. o godz. 17:30 w warszawskiej siedzibie Agory przy ul. Czerskiej 8/10.

Galę uświetnią wystąpienia zaproszonych ekspertów - Petera van Assche, architekta i założyciela holenderskiej pracowni bureau SLA oraz Michała Mazura, dziennikarza i obserwatora trendów w dizajnie i nowych technologiach.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz bilety dostępne są na stronie brylaroku.pl.

 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Królestwa Niderlandów.

mat. prasowe
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe