Ruszyły prace przy osuwisku na Kamiennej Górze

  • 16.05.2018, 08:40
  • UM Gdynia
Ruszyły prace przy osuwisku na Kamiennej Górze fot. Kamil Złoch / Zespół Prasowy UM Gdynia W Gdyni ruszyły prace przy osuwisku na Kamiennej Górze
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA Rozpoczęły się roboty budowlane w miejscu, w którym w lutym ubiegłego roku doszło do osunięcia skarpy i zarwania fragmentu ulicy. Robotnicy będą zabezpieczać teren osuwiska i odbudowywać nawierzchnię ulicy Sienkiewicza na Kamiennej Górze maksymalnie do 10 lipca, zgodnie z wcześniej rozstrzygniętym przetargiem i przyjętym terminem umownym.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i warunkami przetargu, prace przy zabezpieczaniu terenu po osuwisku na Kamiennej Górze rozpoczęły się jeszcze w pierwszej połowie maja. W zeszłym tygodniu podpisano umowę z wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu – firmą Eurovia, w piątek przekazano plac budowy, a od poniedziałku (14 maja) na miejscu pojawili się już pierwsi pracownicy, którzy przygotowują teren pod realizację projektu.
 
Tym samym ruszają roboty budowlane warte około 1 miliona 300 tysięcy złotych, które pozwolą przede wszystkim na wzmocnienie skarpy i odbudowę zarwanego fragmentu ulicy Sienkiewicza wraz z całą niezbędną infrastrukturą – chodnikiem, oświetleniem i nową nawierzchnią. Na początek, w ciągu pierwszego tygodnia prac, ekipa w ramach prac przygotowawczych i porządkowych uprzątnie teren i wykona na przykład pomost roboczy dla specjalistycznej wiertnicy mikropali.

Później rozpocznie się najważniejsza część robót - zapobiec kolejnym osunięciom skarpy w przyszłości ma specjalne umocnienie z żelbetowej ściany oporowej zamocowanej na 21 mikropalach – każdy z nich umieszczony w gruncie na dziewięciu metrach głębokości. Zabezpieczeniem terenu będzie też nowy odcinek sieci kanalizacji deszczowej, który odprowadzi wodę z drenażu.
 
Na końcu, już po wykonaniu mikropali ze ścianą oporową wykonawca skupi się na odtworzeniu nawierzchni ulicy Sienkiewicza. Docelowo droga zmieni organizację ruchu na jednokierunkową i odświeży swoje oblicze – łącznie z chodnikami i oświetleniem, powstanie też możliwość parkowania w ramach płatnej strefy. Ze względu na wybraną technologię na udostępnienie ulicy Sienkiewicza kierowcom i pieszym trzeba jednak poczekać aż do całkowitego zakończenia prac.
 
To wyczekiwany remont – stał się możliwy dopiero teraz ze względu na wcześniejsze oczekiwanie na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dopiero prawomocna decyzja pozwoliła na uruchomienie procedury przetargowej, najpóźniej do 20 lipca gdyński Zarząd Dróg i Zieleni musi na jej mocy zabezpieczyć osuwisko, wykonać ścianę oporową i odbudować konstrukcję drogi. Umowa, którą podpisano z wykonawcą zakłada termin umowny na 10 lipca.
 
Przypomnijmy: w lutym zeszłego roku skarpa osunęła się w kierunku kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Sędzickiego 22, zalewając błotem jej parter. Wówczas konieczna była ewakuacja kilkunastu osób, stałych mieszkańców i gości pensjonatu, którzy otrzymali niezbędną pomoc od miasta. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego po przeprowadzeniu kontroli stwierdził, że konstrukcja budynku nie została naruszona i mieszkańcy wrócili do domów po usunięciu mas ziemi. Przez osuwisko jednocześnie powstała wyrwa w asfalcie na ulicy Sienkiewicza, odsłaniająca podziemne instalacje, w tym gazociąg. Ruch na drodze został wówczas zamknięty.

UM Gdynia
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe