Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Podstawowe wyposażenie jachtów

  • 17.05.2018, 14:22 (aktualizacja 17.05.2018 14:23)
  • artykuł sponsorowany
Podstawowe wyposażenie jachtów
Podziel się:
Zbliżają się wakacje, a wszystkie wilki morskie zacierają już ręce i szykują swoje jachty lub szukają ciekawych propozycji wynajęcia odpowiednich dla siebie jachtów. Pora więc przypomnieć sobie, co na każdym jachcie powinno się znaleźć obowiązkowo.

W przypadku gdy jacht wynajmujemy, otrzymujemy także pełną listę wyposażenia danego jachtu, dobrze jest więc dokładnie je sprawdzić wraz z listą. Powinniśmy także sprawdzić stan całego wyposażenia i jeszcze przed wypłynięciem usunąć wszelkie usterki.

Na pokładzie każdego jachtu obowiązkowo powinny się znaleźć żagle podstawowe, sztormowe lub żagle na pełne wiatry. Zawsze należy sprawdzić, czy żagle nie są rozerwane i czy dobrze się rozwijają i zwijają. W przypadku, gdy podczas sprawdzania coś nas zaniepokoi, dobrze jest zawsze zgłosić to osobie czarterującej dany jacht. Trudno nam bowiem będzie spokojnie żeglować z rozerwanymi żaglami. Ważne są liny, których na pokładzie jachtu jest co nie miara. Sztagi, achtersztagi, baksztagi, wanty kolumnowe, topwanty, jumpsztagi, fały, kontrafały, szopy, topenanty, pikfały czy brasy.

Wiele lin jest też ukrytych w bakistach na pokładzie, one też należą do obowiązkowego wyposażenia każdego jachtu. Zatem cumy i szpringi powinny się znaleźć razem ze spinlockami i stoperami linowymi. Ważnym wyposażeniem na jachcie jest też kabestan, który służy do wybierania i luzowania lin. Kabestan najbardziej przydaje się na dużych jednostkach pływających, na małych nie należy do obowiązkowego wyposażenia. Na pokładzie powinny znaleźć się także: knagi, polery, drabinki, napinacze, ściągacze, bloczki, stójki relingów, półkluzy, szekle, przetyczki, nakrętki. Wszystko to, to okucia jachtowe, które znacznie ułatwiają żeglowanie.

Bardzo ważne w wyposażeniu każdego jachtu są odbijacze, wiosła, pagaje, bosaki. Powinny być w odpowiedniej ilości, niepołamane i niezniszczone. Żaden jacht nie powinien wyruszyć w drogę bez odpowiedniego osprzętu kotwicznego. W skład takiego osprzętu wchodzi kotwica, kotwica zapasowa, liny kotwiczne, łańcuch kotwicy oraz winda do spuszczania i podnoszenia kotwicy.

Każdy jacht powinien być zaopatrzony w odpowiedni kabel elektryczny, dzięki któremu można bez problemu podłączyć prąd na kei. Nieodzowny jest też wąż do wody, plus wszelkiego rodzaju końcówki na kran. Tak pokrótce wygląda wyposażenie pokładowe na jachcie mniejszym lub większym. Dodatkowe wyposażenie to wyposażenie części hotelowej lub nawigacyjnej.

Obowiązkowo na jachtach muszą być CB, CD, radio, kamizelki ratunkowe, rakiety, sygnały dymne, koła ratunkowe, gaśnice, apteczka, pasy bezpieczeństwa czy flary. Jeśli zaś chodzi o wyposażenie nawigacyjne to na jachcie powinny znaleźć się wszelkiego rodzaju mapy, plotter, GPS, lornetki i przybory nawigacyjne.

Całe wyposażenie jachtu powinniśmy dokładnie sprawdzić oraz sprawdzić także dokładnie jego stan. Nic nie powinno być na jachcie zniszczone, uszkodzone czy zepsute. Urządzenia powinny doskonale działać. W zasadzie nic nie musimy dokupywać, jedynie tylko przedmioty, które według nas mogą nam się jeszcze przydać w trakcie naszego żeglowania.

Po profesjonalny sprzęt żeglarski zapraszamy na SklepWind.pl

artykuł sponsorowany