Automobilem po gdyńskich szkołach

  • 22.05.2018, 08:06
  • UM Gdynia
Automobilem po gdyńskich szkołach fot. Jan Ziarnicki / Zespół Prasowy UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA Waży ponad tonę, rozwija prędkość ok. 70 km/h i jest niemal rówieśnikiem Gdyni — mowa o zabytkowym pojeździe Plymouth Q. W ramach realizowanego na 96. urodziny Gdyni projektu edukacyjnego „Historia motoryzacji, historia miasta” auto odwiedza gdyńskie szkoły.

- Odwiedzając szkoły zabytkowym samochodem chcemy poruszyć temat tożsamości miasta - mówi Karol Ciążkowski z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. - Zapraszamy uczniów do środka pojazdu, aby każdy mógł poczuć ducha dawnych czasów, po czym przechodzimy do klasy gdzie następuje część merytoryczna programu. Za pomocą prezentacji multimedialnej opowiadamy o historii gdyńskiej motoryzacji i historii Gdyni, gdyż wszystko łączy się ze sobą poprzez budowę portu - wyjaśnia.

Plymouth Q miał swoją oficjalną premierę 7 lipca 1928 roku w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Co ciekawe do promocji auta firma Chrysler wykorzystała wizerunek Ameli Earhart. Słynna pilotka prowadziła pierwszy samochód w konwoju zmierzającym do hali widowiskowej w dniu premiery. Plymouth Q był zaplanowany jako auto dla klasy średniej. O jego dostępności stanowiła względnie niska cena. Za najtańszą dwudrzwiową wersję płacono ok. 670 USD.
Samochód był wyposażony w czterocylindrowy silnik o pojemności 2791 ml i mocy 45 KM. Tylne koła były napędzane za pomocą jednotarczowego sprzęgła i trzybiegowej skrzyni biegów. Produkowano go w pięciu wersjach: czterodrzwiowe samochody turystyczne, dwu- i czterodrzwiowe sedany oraz dwudrzwiowe coupe i coupé roadster. Wszystkich odmian Plymoutha Q powstało ponad 65 tys.

Zabytkowe auto odwiedziło dzisiaj Szkołę Podstawową nr 31 im. Synów Pułku. Z historią miasta i historią motoryzacji w Gdyni będą mieli jeszcze okazję zapoznać się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im E. Kwiatkowskiego, do której Plymouth Q przyjedzie 22-23 i 25 maja.

Organizatorem projektu „Historia motoryzacji, historia miasta” jest Gdyńskie Muzeum Motoryzacji.

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe