Obraz Isaaka van den Blocke "Zesłanie Ducha Świętego" w zbiorach MNG

  • 7.06.2018, 08:30
  • Komunikat prasowy
Obraz Isaaka van den Blocke "Zesłanie Ducha Świętego" w zbiorach MNG Fot. © MNG Isaak van den Blocke, Zesłanie Ducha Świętego, ok. 1615 obraz ze środkowej kondygnacji ołtarza głównego kościoła św. Brygidy w Gdańsku, deska, technika temperowa, laserunki olejne
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK 6 czerwca 2018 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku oficjalnie przyjęło w depozyt od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do swoich zbiorów obraz Isaaka van den Blocke, Zesłanie Ducha Świętego, namalowany ok. 1615 roku. Dzieło pochodzi ze środkowej kondygnacji ołtarza głównego kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Został namalowany na desce, techniką temperową z olejnymi laserunkami.

Obraz pochodzi z ołtarza głównego kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Pierwotnie znajdował się w drugiej kondygnacji niezachowanego, późnobarokowego ołtarza głównego który został wzniesiony w latach 1770/75 lub i następnie przebudowany w latach siedemdziesiątych kolejnego stulecia. W dolnej kondygnacji ołtarza umieszczony był obraz Hermanna Hana Koronacja św. Brygidy, w trzeciej zaś  znajdował się obraz przedstawiający św. Wawrzyńca. Na osiach bocznych umieszczone były rzeźbione postaci świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w kondygnacji dolnej, Chrystusa i Marii w kondygnacji drugiej. W trzeciej kondygnacji umieszczono czterech nieokreślonych żeńskich świętych, a w zwieńczeniu rzeźbione wyobrażenie Opatrzności w promienistej glorii, flankowane przez figury aniołów.

Obok obrazu Hermana Hana Koronacja św. Brygidy, który jest eksponowany w kościele św. Brygidy, dzieło van den Blocke jest jedynym zachowanym elementem ołtarza głównego z tego kościoła. Włączenie tego bardzo cennego, zniszczonego jednak bardzo obrazu do muzealnych zbiorów pozwoli na jego konserwację i uchronienie od dalszej destrukcji. Co więcej kuratorka zbiorów sztuki dawnej dr Magdalena Mielnik zamierza włączyć go do stałej galerii nowożytnego malarstwa gdańskiego. Muzeum liczy więc bardzo na wstępną deklarację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przekazaniu niezbędnej  na restaurację dzieła dotacji.

 

Komunikat prasowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe