W Sopocie powstał komiks – informator dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie

  • 11.06.2018, 09:00
  • MOPS Sopot
W Sopocie powstał komiks – informator dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Podziel się:

Oceń:

SOPOT W ten nietypowy sposób Sopocki Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie chce zająć się profilaktyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W formie komiksu wydał informator, który zawiera 4 krótkie historie ukazujące różne formy przemocy oraz dane do instytucji, w których osoby dotknięte przemocą mogą uzyskać pomoc i wsparcie.

- Mamy nadzieję, że taka nietypowa, łatwa w odbiorze forma informatora zachęci do zapoznania się z nim i tym samym zwiększy świadomość na temat zjawiska przemocy – mówi Alina Cysewska, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie (członek Zespołu Interdyscyplinarnego).

Idea stworzenia informatora w takiej formie powstała podczas prac członków Zespołu Interdyscyplinarnego, który składa się z przedstawicieli różnych instytucji (policji, ośrodka pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych). Pomysłodawcą był członek Zespołu z ramienia sopockiej Policji kierownik rewiru dzielnicowych Lesław Mackiewicz. Scenariusz napisali psychologowie z Punktu Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie – Agnieszka Januszewska i Maja Woźnicka. W oparciu o swoje doświadczenia zawodowe stworzyły historie, z którymi mogą identyfikować się odbiorcy na różnych poziomach – jako osoba doświadczająca przemocy, osoba stosująca przemoc czy świadek. Stąd nazwa informatora „Krótkie historie o życiu”. Stroną graficzną zajął się Adrian Lipiński.

- Naszą intencją było, aby informator trafił do różnych grup społecznych – od młodzieży po osoby starsze – mówi Wojciech Boduszyński, z-ca przewodniczącego sopockiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Szczególnie jednak zależało nam aby poprzez komiksową formę dotrzeć do młodszych odbiorców. W ramach działań profilaktycznych w sopockich szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczął się cykl spotkań warsztatowych z młodzieżą poświęcony przeciwdziałaniu przemocy.

Zespół Interdyscyplinarny podejmuje również inne działania, m.in. szkolenia, organizuje co roku konferencję dla specjalistów, którzy pomagają ofiarom przemocy a także pracują ze sprawcami w celu zmiany ich agresywnych zachowań.

Informator w formie komiksu będzie dostępny m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie, Urzędzie Miasta Sopotu, Komendzie Miejskiej Policji, Sądzie Rejonowym w Sopocie, Prokuraturze, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej czy sopockich przychodniach lekarskich.

Wersję elektroniczną informatora – komiksu będzie można pobrać na stronach: www.mopssopot.pl, www.sopot.pl, www.sopot.policja.gov.pl.

- Planujemy aktualizować Informator co roku – dodaje Wojciech Boduszyński. Prawdopodobnie będą opracowywane kolejne historie, ponieważ chcemy pokazać różne formy i oblicza przemocy w rodzinie. Informator jest elementem profilaktyki zjawiska przemocy i mamy nadzieję, że uświadomi osobie czytającej, że takie sytuacje jak opisane w komiksie naprawdę się zdarzają. Nie wolno przechodzić obojętnie wobec zjawiska przemocy. Trzeba reagować kiedy widzimy, słyszymy czy podejrzewamy, że ktoś doświadcza przemocy. Lepiej zareagować za szybko niż dopuścić do tragedii – podkreśla W.Boduszyński.

MOPS Sopot

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe