Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na rok? Sprawdź to!

  • 11.06.2018, 10:51 (aktualizacja 11.06.2018 10:58)
  • redakcja
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na rok? Sprawdź to!
Podziel się:
Oceń:
Ubezpieczenie mieszkania to polisa, która poza rolnikami i kredytobiorcami nie należy do grona polis obowiązkowych. Gdy jednak zachodzi potrzeba jej wykorzystania, jest to jedno z najlepszych i najbardziej praktycznych rozwiązań. Z polisy mieszkaniowej można naprawić zniszczenia i szkody, do których doszło nie z winy samego ubezpieczonego.

Ubezpieczenie mieszkania – podstawa i dodatki

Zanim rozpocznie się analizowanie cen ubezpieczenia mieszkania, warto wiedzieć, za co w ogóle się płaci. Mając kompletną i pełną wiedzę znacznie łatwiej podjąć właściwą decyzję, a wybór odpowiedniej polisy będzie bardziej trafny.

Każde ubezpieczenie mieszkania składa się z dwóch elementów. Jest to podstawa i rozszerzenia. Umowa podstawowa musi być zawarta, nawet jeżeli klient jest zainteresowany wyłącznie umowami dodatkowymi. Nie ma takiej możliwości, by skorzystać wyłącznie z ochrony np. ruchomości domowych, bez dołączenia do tego ubezpieczenia murów i stałych elementów.

W związku z tym, w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie ubezpieczenie murów i stałych elementów. To polisa, która zasadniczo chroni na wypadek pożaru i zalania. Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują różne formy dodatkowego zabezpieczenia i dołączają ubezpieczenie m.in. na wypadek zalania czy działania silnych wiatrów.

Druga rzecz, to właśnie ubezpieczenie dodatkowe. Tu zakres zależny jest od propozycji danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Może to być ubezpieczenie ruchomości (np. mebli, dywanów, biżuterii), zwierząt domowych, altanek, garaży czy nawet OC w życiu prywatnym dla ubezpieczonego. Każdy, kto decyduje się na rozszerzenie kupowanej przez siebie ochrony, w pierwszej kolejności powinien się zastanowić nad tym, jaki zakres jest mu potrzebny i według tego poszukiwać dla siebie odpowiedniej polisy. To, jakie opcje są dostępne można sprawdzić przeglądając ubezpieczenie mieszkania (www.ubezpieczeniaonline.pl) dostępne na stronie internetowej. W takim zestawieniu bardzo szybko można dostrzec różnice.

Cena polisy – co wpływa na wysokość składki?

To, jaka ostatecznie będzie składka ubezpieczeniowa zależy od wielu czynników. Znaczenie ma metraż mieszkania i jego lokalizacja. Metraż wpływa na wartość mieszkania, a polisa powinna być zawarta na sumę ubezpieczenia, która równa jest właśnie wartości mieszkania.

W razie zajścia szkody całkowitej, towarzystwo wypłaca całą sumę ubezpieczenia, na jaką polisa została zawarta. Jeżeli mieszkanie będzie ubezpieczone na niższą wartość, nie będzie możliwe odzyskanie tego samego, co zostało utracone, bo zwyczajnie nie starczy na to pieniędzy. Właśnie dlatego powinno się kupować polisę, której wartość równa jest wartości mieszkania.

Znaczenie ma również lokalizacja. Z jednej strony wpływa ona na cenę za jeden metr kwadratowy takiego mieszkania, a to w efekcie wpływa na całą jego wartość, czyli sumę ubezpieczenia. Po drugie znaczenie ma to, czy jest to teren zagrożony ryzykiem. Jeżeli nie, to składka za ubezpieczenie będzie niższa, bo jest małe ryzyko. Jeżeli jednakże jest to teren zalewowy, albo taki na którym występują porywiste wiatry lub wichury, to wówczas można się spodziewać, że składka będzie nieco wyższa.

Znaczenie ma także zakres ochrony dodatkowej. Im więcej ryzyk dołączy sobie ubezpieczony, tym drożej. Wiele ryzyk powoduje, że jest większa szansa skorzystania z polisy. Właśnie z uwagi na takie ryzyko firmy ubezpieczeniowe decydują się na podniesienie składki ubezpieczeniowej.

Przedmiotowy zakres ochrony też jest nie bez znaczenia. Jeżeli zabezpieczone są wyłącznie mury i stałe elementy, składka nie będzie wysoka. Jeżeli jednak dojdzie do tego ochrona mebli, sprzętów i innych ruchomości domowych, to składka może wzrosnąć. Właśnie dlatego zastanawiając się nad kosztami, które trzeba będzie ponieść, trzeba najpierw uświadomić sobie zakres planowanej ochrony. Po ustaleniu swoich potrzeb i oczekiwań można wówczas sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniaonline.pl i wybrać to, które okaże się najkorzystniejsze.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe