Pionierski wyczyn lotniczy na gdyńskiej plaży

  • 12.06.2018, 08:30
  • UM Gdynia
Pionierski wyczyn lotniczy na gdyńskiej plaży fot.gdyniasport.pl
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA Polski pilot Kamil Skorupski w poniedziałkowy poranek dokonał pierwszego na świecie lądowania cywilnego samolotu na plaży położonej w centrum miasta. Wszystko to miało miejsce w Gdyni! Historyczny wyczyn jest elementem przygotowań do sierpniowych pokazów lotniczych Gdynia Aerobaltic 2018.

- Lądowałem już na śniegu i plaży kamienistej - dzieli się wrażeniami Kamil Skorupski. - Jednak piasek jest najmniej przewidywalnym podłożem. Wymaga zarówno przygotowań technicznych, jak i dużych umiejętności pilota”. Statek powietrzny, na którym dokonano historycznego lądowania to lekki samolot Carbon Cub. Na potrzeby wydarzenia zainstalowano w nim specjalne, duże opony niwelujące opór stawiany przez piasek - kontynuuje. 

- Cieszymy się, że dzięki temu wyczynowi nasze miasto wpisze się w historię światowej awiacji. O Gdyni znowu jest głośno, a piękno naszych plaż z pewnością nie umknie nikomu, kto natknie się na informację o dzisiejszym lądowaniu. Zapraszamy do Gdyni przez cały sezon! – zachęca Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Lądowanie jest częścią lotniczych wydarzeń, na które zapraszamy do Gdyni w dniach 17-19 sierpnia.
- Pokazy Gdynia Aerobaltic 2018, tak jak dzisiejsze lądowanie, to wydarzenia unikalne. Gdynia jako jedno z niewielu miast na świecie dysponuje unikatowymi warunkami. Morze, szeroka piaszczysta, miejska plaża oraz lotnisko w Babich Dołach ozwalają zorganizować bezpieczny, światowej klasy, pokaz lotniczy, także w warunkach nocnych - mówi jeden z organizatorów Hubert Topoliński z firmy Aeropact.

Zachęceni zeszłorocznym sukcesem organizatorzy poszerzyli formułę wydarzenia. W tym roku będzie ono trwało aż trzy dni i odbywało się w dwóch miejscach. Niezwykle efektowne pokazy wieczorno-nocne, planowane na 17 i 18 sierpnia, będzie można obserwować na gdyńskiej plaży miejskiej. Dzienne pokazy m.in. samolotów odrzutowych oraz wystawa statyczna, planowane w dniach 18 i 19 sierpnia, odbędą się na lotnisku w Babich Dołach.

Wśród maszyn, które będą uczestniczyć w pokazach dynamicznych znajdą się między innym wojskowe samoloty Mig 29, Saab J-32 oraz latający w szwedzkich barwach J-29 Tunnan

 

UM Gdynia
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe