Polska Opera Królewska wystąpi w Wejherowie.

  • 14.06.2018, 08:00
  • Filharmonia Kaszubska
Polska Opera Królewska wystąpi w Wejherowie. mat. prasowe / fot. M.Czerski

Podziel się:

Oceń:

WEJHEROWO Polska Opera Królewska w ramach projektu W DRODZE, którego założeniem jest docieranie do mniejszych miast w Polsce wystąpi w Wejherowie. Koncert odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca o godzinie 16.30 w Kościele Świętej Trójcy w Wejherowie.

Orkiestrą pokieruje w tym dniu dyrygent Dawid Runtz, dla którego Wejherowo jest miastem rodzinnym i szczególnie bliskim sercu.

W programie Koncertu oratoryjnego znajdą się wybitne utwory religijne Wolfganga Amadeusza Mozarta i Stanisława Moniuszki.

Muzykę sakralną Mozart tworzył głównie podczas służby u arcybiskupa Colloredo w Salzburgu, czyli do 1781 roku. Podczas swojego niedługiego życia skomponował 18 mszy, z czego dwóch nie ukończył. Jedną z najsłynniejszych, obok Requiem, jest Msza C-dur tzw. Koronacyjna, z 1779 roku. Utwór w typie missa brevis (msza krótka), o tradycyjnym porządku, składa się z następujących części: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei.

Wczesnochrześcijański hymn modlitewny Te Deum laudamus, stanowił inspirację muzyczną dla wielu kompozytorów. Warstwa tekstowa w swej strukturze jest analogiczna do wyznania wiary, a jej autorstwo przypisuje się św. Ambrożemu i św. Augustynowi. Mozart muzykę do Te Deum skomponował około 1769 roku. Utwór pierwotnie rozpisany był na chór, cztery trąbki, dwoje skrzypiec, kotły, bas i organy.

Koncert wieńczy III Litania Ostrobramska Moniuszki. Utwory religijne stanowiły istotną część twórczości kompozytora - jednym z jej najważniejszych przejawów są pisane w latach 1843-1855 cztery Litanie Ostrobramskie. Litanie dedykowane były ku czci Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej i wykonywano je w Ostrej Bramie w Wilnie. Słychać w nich wyraźnie inspiracje kantyczkami i ludowymi pieśniami. Największym uznaniem, jeszcze za życia Moniuszki, cieszyła się III Litania e-moll, ze względu na swoją okazałość, zróżnicowanie i silnie romantyczną ekspresję. Sam Moniuszko uważał ją za jedno ze swych najlepszych dzieł. Zachwycił się nią również znany włoski kompozytor – Gioacchino Rossini, któremu Moniuszko podarował partyturę III Litanii z dedykacją.

Program koncertu:

W.A. Mozart Te Deum
W.A. Mozart Msza Koronacyjna C-dur
St. Moniuszko III Litania Ostrobramska
DYRYGENT DAWID RUNTZ

Obsada:

MAŁGORZATA GRZEGORZEWICZ-RODEK SOPRAN
DOROTA LACHOWICZ MEZZOSOPRAN
TOMASZ KRZYSICA TENOR
KRZYSZTOF ŁAZICKI BAS
CHÓR I ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

24 czerwca, niedziela
Godzina: 16:30
Kościół Świętej Trójcy w Wejherowie, ul. Tadeusza Kościuszki 2

Wstęp wolny.

Filharmonia Kaszubska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe