Bonaparte w Gniewie

  • 14.06.2018, 08:00
  • UMiG Gniew
Bonaparte w Gniewie
Podziel się:
Oceń:
GNIEW Z okazji 200. rocznicy śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego i Inauguracji w Polsce Europejskiego Szlaku Kultury Rady Europy „Drogi Napoleońskie”, dzisiaj 14 czerwca w Gniewie zostanie uroczyście odsłonięta tablica poświęcona Napoleonowi Bonaparte. W wydarzeniu udział weźmie sam Charles Bonaparte, przewodniczący Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich, potomek Napoleona.

W 2004 roku miasta La Roche‐sur‐Yon i Ajaccio obchodziły dwustulecie dwóch ważnych wydarzeń historycznych: założenia miasta La Roche‐sur‐Yon na mocy cesarskiego dekretu z 25 maja 1804 oraz uroczystość w mieście Ajaccio upamiętniająca rocznicę koronacji cesarza Napoleona, 4 grudnia.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Dla nadania ciągłości tym obchodom, oba miasta zaproponowały zrzeszenie się innym miastom europejskim, których historia została naznaczona wpływami napoleońskimi. I tak 24 maja 2004 roku w La Roche‐sur‐Yon zebrali się przedstawiciele miast Ajaccio (Francja), Balestrino (Francja), Dinard (Francja), Iena (Niemcy), Ile d’Aix (Francja), La Roche‐sur‐Yon (Francja), Pontivy (Francja), Pułtusk (Polska), Waterloo (Belgia), by wyrazić utworzyć Federację Miejscowości i Miast Historii Napoleońskiej, której podstawowym celem ma być promocja wymiany wiedzy historycznej, zrehabilitowanie i ożywienie dziedzictwa epoki napoleońskiej, jego rewaloryzacja oraz różne projekty rozwoju.

W czwartek, 14 czerwca przewodniczący Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich Charles Bonaparte odwiedzi Gniew, by tu, wraz z przedstawicielami spółki Zamek Gniew oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Marią Taraszkiewicz-Gurzyńską, uroczyście odsłonić tablicę poświęconą Napoleonowi Bonaparte.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu, które odbędzie się 14 czerwca o godz. 10.00 na zamku w Gniewie.

CIEKAWOSTKA

Według podań, w pałacu Jakuba Czapskiego w Opaleniu, w którym dziś znajduje się ośrodek leczenia uzależnień, w 1812 roku nocował Napoleon Bonaparte, udający się z wyprawą do Rosji.

UMiG Gniew
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Emigracja XXI wieku
Emigracja XXI wieku 17.06.2018, 08:26
W Tczewie Sasin dn.17.06. g.18 ! Przyjdź i powiedz , czemu masło po 7 zł , dlaczego leki drogie , dlaczego powiat zamienił publiczny szpital w Spółkę Akcyjną , jak dobrze żyje się emerytom i rencistom , a posłom nie starcza do pierwszego !!

Pozostałe