Hilaris Ensemble. 12. Pomorskie Dni Chopinowskie część 2

  • 11.07.2018, 08:00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
Hilaris Ensemble. 12. Pomorskie Dni Chopinowskie część 2 fot.CDirk Passehl / mat. prasowe

Podziel się:

Oceń:

WAPLEWO WIELKIE Kurator Muzeum Tradycji Szlacheckiej i pomysłodawca Pomorskich Dni Chopinowskich Maciej Kraiński zaprasza na koncert w ramach 2. części 12. edycji festiwalu. Wystąpi Hilaris Ensemble w składzie: Svea Gaudian flet, Mareike Dose obój, Sebastian Bednarek klarnet, Richard Dickmann róg i Fiona Elbe fagot

W programie koncertu:
1. Joseph Haydn, Divertimento B-Dur Hob. II:46
- Allegro con spirit
- Andante quasi Allegretto “Chorale St. Antoni”
-Menuetto-Trio
- Rondo
2. Johann Strauss (ojciec), Damen-Souvenir-Polka op. 236
3. Ferenc Farkas, Stare tańce węgierskie z XVII wieku
4. Claude Debussy, The little Negro
5. Franz Danzi, Kwintet B-Dur op. 56 Nr. 1
-Allegretto
-Andante con moto
-Menuett –Trio
6. Danes Agay, z „Five easy dances“
-Polka
7. Roger Goeb z „Prairie Songs“
-Evening
-Dance
8. Edward Elgar „Chanson de Matin“
9. Ernst-Thilo Kalke, z „Tańców Schwieberdinger“
-Menuett
10. Terence Greaves, Beethovens Fifth Bossa Nova

Autorką i pomysłodawczynią założonego w 2011 roku projektu Hilaris Ensemble jest Mariola Rutschka, wykładowca instrumentów dętych drewnianych Państwowej Szkoły Muzycznej w Hamburgu (Staatliche Jugendmusikschule Hamburg). Projekt jest między innymi laureatem prestiżowego federalnego konkursu „Jugend Musiziert” 2014.

Zespół tworzy pięciu muzyków, których łączy nie tylko miłość do muzyki kameralnej, ale również dążenie do osiągnięcia jak najwyższego poziomu. Hilaris Ensemble to uczniowie i hobbyści. Entuzjazm, z jakim wykonują utwory, porywająca gra, humor, pogodna interpretacja idealnie pasują do nazwy zespołu, łacińskie słowo Hilaris oznacza bowiem „radosny”.

Repertuar Hilaris Ensamble obejmuje między innymi utwory takich kompozytorów jak: Joseph Haydn, Franz Danzi, Farkas Ferenc, Danes Agay, Edward Elgar, Henry Purcell i in.

Obecna obsada zagrała wiele ważnych koncertów, między innymi kilkukrotnie w Ratuszu w Hamburgu (siedzibie zarządu miasta), w Muzeum Historii Hamburga, Miralles Saal, Mahnmal St. Nikolai, poza tym zespół regularnie wspiera koncertami akcje charytatywne.

Hilaris Ensemble brał udział w kilku konkursach i zajął nagradzane miejsca. Na przykład w 2017 roku z powodzeniem uczestniczył w regionalnym (1. nagroda) i krajowym konkursie (2. nagroda) Jugend Musiziert (‘Młodzież muzykuje’). Jest to najbardziej znany w Niemczech konkurs organizowany od 1963 roku w kilku grupach wiekowych (obejmuje również młodych dorosłych do 21. roku życia). Odbywa się na trzech szczeblach: regionalnym, krajowym i federalnym, w kategoriach muzyki instrumentalnej oraz śpiewu dla wykonawców zarówno muzyki klasycznej, jak i współczesnej. Impreza jest objęta patronatem Niemieckiej Rady Muzyki (Deutscher Musikrat) oraz honorowym patronatem Prezydenta RFN.

Młodzi artyści odwiedzą Trójmiasto i Waplewo Wielkie. Będą mieli okazję poznać piękno naszego regionu i wyjątkowy urok Gdańska – rodzinnego miasta ich wykładowcy Marioli Rutschki, a także grać dla pomorskiej muzycznej publiczności!


13 lipca 2018 r. godz. 17.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku oddział Muzeum Tradycji Szlacheckiej Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim

wstęp bezpłatny
 

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe