Rower w PKM można zarezerwować online

  • 01.08.2018, 08:30
  • UM Gdynia
Rower w PKM można zarezerwować online fot. facebook.com/PomorskaKolejMetropolitalna

Podziel się:

Oceń:

POMORZE Pasażerowie PKM od teraz mogą w łatwiejszy i szybszy sposób zarezerwować miejsce dla przewozu swojego roweru. Zaczął działać internetowy system sprzedaży rezerwacji, z którego można skorzystać przez stronę internetową oraz przez aplikację na smartfony. Za transport jednośladu zapłacimy 3 złote.

Zarezerwuj przez internet

Chcesz skorzystać z pociągu linii PKM i jednocześnie przewieźć swój rower, na przykład z Gdyni Głównej do Kościerzyny? Musisz wykupić rezerwację miejsca. Tak jest od maja tego roku, w odpowiedzi na zainteresowanie przekraczające ilość dostępnych miejsc dla rowerów w składach. Teraz samo zarezerwowanie miejsca na rower jest już proste – można to zrobić przez internet lub dzięki aplikacji Koleo na smartfona, przyszłościowo także przez SkyCash. Wcześniej trzeba było zadbać o to przy kasie biletowej lub bezpośrednio u kierownika pociągu.

Żeby być pewnym miejsca dla swojego jednośladu i dojechać z nim do celu, aktualnie wystarczy na stronie internetowej bilety.skm.pkp.pl, gdzie sprzedawane są bilety zaznaczyć odpowiednie połączenie i pamiętać o wybraniu odpowiedniej opcji w menu „liczba rowerów”. Do ceny przejazdu zostanie doliczone 3 złote za jednorazową rezerwację, a 30 złotych w przypadku miesięcznej rezerwacji, tak samo jak w przypadku rezerwacji bezpośrednio w kasie lub u kierownika pociągu. Podobnie w przypadku aplikacji na smartfony.

Warto przy tym wiedzieć, że brak dostępnej opcji rezerwacji oznacza, iż wszystkie miejsca w danym składzie PKM są już zajęte. Wtedy pasażerowie mogą liczyć jedynie na zgodę kierownika na przewóz dodatkowego jednośladu.

W SKM rowery bez rezerwacji

Przypomnijmy, że o rezerwacje miejsc dla rowerów nie muszą natomiast martwić się pasażerowie podróżujący SKM. W tym przypadku system przewozu jednośladów jest dużo prostszy i po prostu uzależniony od dostępności odpowiedniego miejsca, bez formalności.

- Na liniach PKP SKM obsługiwanych trakcją elektryczną na odcinku Gdańsk Śródmieście - Lębork rowery można przewozić za darmo i bez rezerwacji – wyjaśnia Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP SKM w Trójmieście. - Miejsca dla osób podróżujących z rowerami są wyznaczone w zależności od typu taboru. W elektrycznych zespołach trakcyjnych znajdują się piktogramy informujące o możliwości przewozu roweru oraz braku możliwości przewozu roweru w danym wagonie. Zazwyczaj przedziały rowerowe są na początku lub końcu wagonu – mówi rzecznik SKM.

W pociągach SKM oficjalnie można przewozić tyle rowerów, ile jest miejsc przystosowanych do ich przewozu. Rower winien być zabezpieczony w stojaku. Nadzór nad przewożoną liczbą rowerów sprawuje ierownik pociągu lub konduktor.

Kierownik pociągu może zgodzić się na zabranie większej liczby rowerów niż liczba wyznaczonych miejsc, a w takim wypadku podróżny jest odpowiedzialny za bezpieczny i nieuciążliwy dla innych pasażerów przewóz roweru. Jeżeli w pociągu wszystkie miejsca przeznaczone do przewozu rowerów są zajęte i kierownik lub konduktor uzna, że zabranie większej liczby rowerów może być niebezpieczne lub narazić na niekomfortową podróż innych pasażerów – ma także prawo odmówić przewozu.

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe