Gdynia zadba o koty

  • 6.08.2018, 08:36
  • UM Gdynia
Gdynia zadba o koty fot. Karol Stańczak
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA 100 tysięcy złotych przeznaczy gmina w tym roku na sterylizację zwierząt wolno żyjących. Właśnie wyłoniono trzy podmioty do realizacji tego zadania.

Rocznie do gdyńskiego schroniska trafia ponad 600 kotów. Połowa z nich to kocięta, które urodziły się na wolności lub w domu, a następnie jako niechciane mioty zostały wyrzucone na ulicę lub zostawione pod bramą schroniska. Darmowa sterylizacja to najskuteczniejsza metoda zapobiegania takim sytuacjom.
 
W wyniku konkursu ogłoszonego w czerwcu przez miasto wyłoniono właśnie trzy organizacje pozarządowe działające na rzecz zwierząt, które zrealizują to zadanie.
 
Będą to:

  • Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA! - otrzymała dotację w kwocie 50 000 zł,
     
  • Fundacja Kotangens - otrzymała dotację w kwocie 40 000 zł,
     
  • Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom - otrzymało dotację w kwocie 10 000 zł.

– W 2018 roku po raz pierwszy akcja będzie obejmować koty właścicielskie, na razie w ograniczonym zakresie - do 10 % wszystkich kotów poddanych zabiegom. Głównym zadaniem programu jest jednak ograniczenie populacji kotów wolno żyjących, choć wiadomo, że koty właścicielskie zasilają ich populację. Będziemy obserwować, jak wpłynie to na liczbę kotów w mieście i czy mieszkańcy będą zainteresowani darmową sterylizacją i kastracją – tłumaczy Barbara Strzelczyńska z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Szczegółowych informacji nt. programu udziela Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni pod nr tel. 58 668 84 80.
 
Gdynia od 2010 roku prowadzi akcje sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących. Środki przeznaczane na ten cel sukcesywnie były zwiększane od 30 tys. do 100 tys. zł rocznie. W 2017 roku zabiegom sterylizacji podano 600 kotek i wykastrowano 50 kocurów. Odrobaczono i odpchlono zwierzęta oraz wyleczono te, które tego wymagały. Uczestniczące w programie organizacje pozarządowe również dołożyły swoje pieniądze do akcji.

UM Gdynia
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe