Bolesław Jan Czedekowski – portrecista wiedeński w Muzeum Tradycji szlacheckiej

  • 14.08.2018, 08:07
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
Bolesław Jan Czedekowski – portrecista wiedeński w Muzeum Tradycji szlacheckiej fot. © M. Szewczuk, M. Kosior Bolesław Jan Czedekowski, „Portret Mary Grey Miller”, Muzeum – Zamek w Łańcucie,

Podziel się:

Oceń:

WAPLEWO WIELKIE 8 września w Muzeum Tradycji szlacheckiej w Waplewie Wielkim odbędzie się wernisaż wystawy Bolesława Jana Czedekowskiego – portrecisty wiedeńskiego. Wystawa będzie można oglądać do 7 grudnia 2018.

Bolesław Jan Czedekowski (1885–1969) urodził się w Wojniłowie we wschodniej Galicji. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, był uczniem Kazimierza Pochwalskiego i Heinricha von Angeliego. Jest uznanym portrecistą elit polskich, austriackich, francuskich, angielskich i amerykańskich. Wśród portretowanych znajdowali się m.in. cesarz austriacki Karol I, Kazimierz Lubomirski (stryj Heleny Sierakowskiej), marszałek Ferdynand Foch, Alfred Chłapowski – dyplomata II Rzeczypospolitej i ambasador RP we Francji, a także prezydent Ignacy Mościcki, bracia Alfred i Jerzy Potoccy z Łańcuta, kardynał August Hlond, gen. George Patton i wiele innych znanych postaci XIX i XX wieku.

Jedyna córka Czedekowskiego, Helena, we wrześniu 1939 roku poślubiła Adama Sierakowskiego, syna Stanisława i Heleny Sierakowskich, ostatnich właścicieli Waplewa Wielkiego. Po śmierci Czedekowskiego jego druga żona Hertha Aujezdecky przekazała do Muzeum w Łańcucie część spuścizny po malarzu: wyposażenie atelier oraz 15 obrazów wraz ze szkicami. Na wystawę zostanie pokazana cała darowizna żony malarza wypożyczona z Muzeum w Łańcucie, cztery obrazy przekazane na ekspozycję przez prywatnych kolekcjonerów oraz portret Adama Sierakowskiego wykonany przez jego żonę Helenę Czedekowską, podarowany Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim przez Jadwigę Sierakowską-Rey z Luksemburga.

Czedekowski namalował ponad 2000 portretów. W małej galerii, jadalni i sali gdańskiej waplewskiego pałacu zostaną pokazane obrazy ze zbiorów łańcuckich oraz prace użyczone przez prywatnych kolekcjonerów. Z okazji wystawy zostanie wydany katalog ze z esejem Małgorzaty Paszylki-Glazy oraz obszernym kalendarium życia i twórczości artysty przygotowanym przez Macieja Kraińskiego. W katalogu znajdą się też reprodukcje wszystkich pokazywanych na wystawie obrazów.


Termin: wernisaż: 08.09.2018, godz. 16:00

wystawa czynna: 09.09.-07.12.2018

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Muzeum Tradycji szlacheckiej w Waplewie Wielkim

Kurator: Dobromiła Rzyska-Laube, Maciej Kraiński

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe