Przemówienie Wojewody Dariusza Drelicha w KL Stutthof

  • 03.09.2018, 09:36 (aktualizacja 05.09.2018, 15:02)
  • red.
Przemówienie Wojewody Dariusza Drelicha w KL Stutthof CC
Podziel się:
W czasie uroczystości 79. rocznicy pierwszego transportu więźniów do niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof okolicznościowe przemówienie wygłosił patron obchodów wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Poniżej pełny tekst wystąpienia wojewody.

Szanowni Państwo,

zło i nienawiść w najczystszej postaci, symbol bestialstwa i świata bez wartości - to właśnie KL Stutthof. Miejsce gdzie blizny po dramatycznych wydarzeniach nie chcą i nie mogą się zabliźnić.

Obóz Stutthof status państwowego niemieckiego obozu koncentracyjnego uzyskał w styczniu 1942 roku, ale faktycznie został założony już w chwili wybuchu II wojny światowej. A to oznacza, że był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem niemieckim na polskich ziemiach.

Stworzony z myślą o eksterminacji Polaków z Pomorza, szybko przekształcił się w rozciągniętą na setkach hektarach fabrykę śmierci dla ludzi różnorodnej narodowości i wiary.

110 tysięcy więźniów, 65 tysięcy pomordowanych - liczby, a w rzeczywistości czyjeś życie, nadzieje, uczucia, przyszłość, której nie dane im było doświadczyć. Dla nich właśnie - musimy pamiętać i pamiętamy.

Oddajemy hołd ofiarom z nadzieją, że czas eksterminacji, czas pogardy dla drugiego człowieka nigdy się nie powtórzy.

Dziękuję dyrekcji, pracownikom muzeum, instytucjom, środowiskom i osobom, które z poświęceniem dbają o ten skrawek ziemi, o prawdziwy i rzetelny obraz historii, a przede wszystkim pamięć pomordowanych.

Dziś odsłoniliśmy tablicę ku czci żołnierzy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” więzionych i poległych w KL Stutthof. Członkowie  "Gryfa Pomorskiego" - autorzy ponad 100 akcji zbrojnych przeciw okupantowi, prawdziwi bohaterowie, obrońcy Pomorza i żołnierze Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - na zawsze mają miejsce w naszej historii."

Szanowni Państwo, dziękuję, że mogę być tu razem z Wami i wypełniać zobowiązania wobec tu więzionych i mordowanych.

Bycie kustoszem pamięci o ofiarach zagłady to dla nas wszystkich moralny obowiązek.

Cześć Ich pamięci!

_red.

Zdjęcia (1)


Pozostałe