Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Bohaterowie z pomorskiego na 100-lecie Niepodległej - rusza kampania REGIObohater

  • 12.09.2018, 08:53
  • informacja prasowa
Bohaterowie z pomorskiego na 100-lecie Niepodległej - rusza kampania REGIObohater
Podziel się:
Oceń:
POMORZE „Polska jest silna siłą regionów” to hasło przyświecające rozpoczętej dziś kampanii edukacyjnej POLREGIO. Największy polski przewoźnik pasażerski prezentuje sylwetki wybitnych regionalnych postaci historycznych ostatniego stulecia i ogłasza plebiscyt na patrona wybranego pociągu POLREGIO. Każdy, kto weźmie udział w internetowym głosowaniu, może wygrać cenne nagrody – w tym dwuosobowe zaproszenie do Pałacu Belwederskiego!

Na stronie internetowej www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 REGIObohaterów oraz wybrać patrona pociągu POLREGIO. Kandydaci zaproponowani przez Rade Programową projektu w województwie warmińsko-mazurskim (ich biogramy prezentujemy poniżej) to:

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
  • ppor. Konrad Guderski, pseud. „Konrad”,
  • Teodor Bolduan,
  • rtm. Hipolit Roszczynialski,
  • gen. dyw. Gustaw Orlicz-Dreszer,
  • ks. Bolesław Witkowski,
  • płk Kazimierz Mastalerz,
  • ks. Józef Wrycza, pseud. „Rawycz”.

Kampania REGIObohater objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”, a partnerem medialnym Grupa Wydawnicza Polska Press.

– Popularyzując wiedzę o regionalnych bohaterach chcemy przypomnieć, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia zawdzięczamy nie tylko powszechnie znanym z kart historii postaciom, takim jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Nie mniej ważni są bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili walce lub budowaniu świadomości narodowej w regionach, pośród lokalnych społeczności – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych. – Organizując tę akcję chcemy także podkreślić silne przywiązanie marki POLREGIO do Polski, jej historii oraz patriotyzmu  – dodaje.

Rozpoczęta dziś kampania REGIObohater potrwa do 11 października. W tym czasie na dedykowanej stronie www.regiobohater.pl będzie można zapoznać się z dokonaniami 100 lokalnych bohaterów wybranych przez Radę Programową postaci REGIObohaterów. W skład Rady Programowej weszli Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

– Stulecie odzyskania niepodległości to rocznica, która wymaga należytej oprawy. Jako większościowy udziałowiec Przewozów Regionalnych aktywnie włączmy się w jej obchody. Sposób uczczenia tej daty, zaproponowany przez Spółkę jest unikatowy. Warto przypominać nie tylko o wielkich postaciach, ale także o tych, które do tej pory znane były lokalnie, a ich wkład w rozwój niepodległej Polski był równie ważny – powiedział Andrzej Kensbok, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

W toku głosowania, które potrwa od 11 września do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi do 15 października. W każdym z regionów wybrany pociąg zyska oprawę wizualną z oznaczeniem REGIObohatera.

Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu będzie miał możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni i do 25 października ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, specjalne zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater wraz z zaproszeniem na uroczysty lunch w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów.

Akcję REGIObohater wspiera kampania medialna, w ramach której powstał m.in. spot zachęcający do głosowania na REGIObohatera. Spot emitowany będzie na kanałach TVP Historia, TVP Seriale oraz w regionalnych kanałach TVP3. Kampania obejmie także radiostacje i prasę lokalną, kampanię on-line w tym platformy społecznościowe.

BIOGRAMY REGIOBOHATERÓW WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

ppor. Konrad Guderski, pseud. „Konrad” – wojskowy, inżynier, organizator i dowódca obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku (zm. 1 września 1939 r. w Gdańsku). Uczestnik akcji rozbrajania żołnierzy niemieckich w Warszawie w listopadzie 1918 roku. Absolwent Politechniki Warszawskiej i Politechniki Lwowskiej. Oficer rezerwy 9. Pułku Piechoty Legionów. Delegat na Gdańsk do specjalnych zadań wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Poległ w walce podczas obrony placówki Poczty Polskiej.
Teodor Bolduan – urzędnik państwowy, działacz na rzecz rozwoju Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym (zm. w październiku 1939 r. pod Wejherowem). Pracownik administracji państwowej. Piewca polskości Pomorza. W latach 1933-1939 burmistrz Wejherowa. Rozbudował miasto, unowocześnił jego infrastrukturę, skanalizował, wybudował również nowoczesny kompleks sportowy. Mimo możliwości nie opuścił miasta we wrześniu 1939 roku. Aresztowany już drugiego dnia wojny, torturowany, bity, publicznie poniżany. Zmuszano go m.in. do sprzątania rynku w mieście. Zamordowany u podnóża Zamkowej Góry pod Wejherowem.

rtm. Hipolit Roszczynialski – działacz narodowy na Pomorzu, żołnierz Wojska Polskiego, urzędnik państwowy, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari (zm. 11 listopada 1939 r. w Lasach Piaśnickich). W końcowym okresie zaborów członek tajnej organizacji młodzieżowej Filomaci Pomorscy. Publicznie wyśmiewany w latach szkolnych za przywiązanie do języka polskiego i kultury polskiej. W latach 1919-1921 żołnierz WP, uczestnik wojny polsko- bolszewickiej, w której wsławił się bohaterskimi czynami. W latach 1934-1939 wójt gminy Rumia-Zagórza. Zasłużony dla rozwoju polskiego Pomorza. We wrześniu 1939 r. nie wyjechał za granicę, mimo że miał taką możliwość. Aresztowany 12 września, został zamordowany przez niemieckich okupantów w Lasach Piaśnickich w ramach akcji likwidacyjnej polskiej warstwy przywódczej. Na podstawie materiałów Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ustalono, że swoją godną postawą w ostatnich chwilach życia wzbudził podziw nawet u oprawców.
gen. dyw. Gustaw Orlicz-Dreszer – zawodowy wojskowy, generał dywizji WP, przyjaciel młodzieży, wychowawca, organizator harcerskich drużyn żeglarskich, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari (zm. 16 lipca 1936 r. w Gdyni-Orłowie). Żołnierz Legionów Polskich 1914-1918. Organizator i dowódca 1. Pułku Szwoleżerów. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Jeden z inicjatorów przewrotu majowego. Od 1930 r. prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej. Wielki orędownik wychowania polskiej młodzieży w duchu patriotycznym i sportowym, w związku z Bałtykiem. Zginął w katastrofie lotniczej samolotu sportowego RWD-9 w pobliżu plaży w Orłowie, południowej dzielnicy Gdyni.

ks. Bolesław Witkowski – duchowny katolicki, działacz narodowy na Pomorzu, wychowawca, ofiara zbrodni w Lesie Piaśnickim, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (zm. ok. 4 listopada 1939 r. k. Piaśnicy). Absolwent studiów teologicznych w seminarium duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1895 roku. Organizator polskich instytucji w powiecie puckim, w tym piętnastu Czytelni Ludowych, licznych kółek rolniczych i in. Używając środków administracyjnych, walczył o polskość Pomorza. Podczas odzyskiwania niepodległości zakładał podwaliny polskiej władzy na Kaszubach. Poseł na Sejm Pruski z ramienia listy polskiej. W latach 1920-1922 poseł na Sejm Ustawodawczy RP. Aresztowany we wrześniu 1939 roku, zgładzony w Lasach Piaśnickich w efekcie „etnicznego oczyszczania terenu” przez III Rzeszę.

płk Kazimierz Mastalerz – zawodowy wojskowy, dowódca polskich ułanów w szarży pod Krojantami, dwukrotny Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari (zm. 1 września 1939 r. pod Krojantami). W okresie szkolnym członek Polskich Drużyn Strzeleckich i młodzieżowych organizacji narodowych. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Dowódca 18. Pułku Ułanów w Pomorskiej Brygadzie Kawalerii. Poległ podczas szarży na niemiecką piechotę – pierwszej szarży kawalerii II RP podczas wojny 1939 roku.

ks. Józef Wrycza, pseud. „Rawycz” – duchowny rzymskokatolicki, działacz narodowy na Pomorzu. Bojownik o niepodległość, wychowawca (zm. 4 grudnia 1961 r. w Tucholi). W 1908 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Członek tajnych polskich organizacji w zaborze pruskim. Postać bezkompromisowa, zwolennik walki zbrojnej o polskość Pomorza. Aresztowany przez Niemców, skazany na karę śmierci, w ostatniej chwili ocalony dzięki wstawiennictwu znajomych. Jako kapelan wojskowy uczestniczył w powstaniu wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej. Zwolennik endecji, przeciwnik rządów Piłsudskiego. Wielki miłośnik kultury kaszubskiej. We wrześniu 1939 roku aresztowany, zbiegł z niewoli. Podczas okupacji niemieckiej ukrywał się, jednocześnie organizując ruch oporu. Jeden ze współzałożycieli Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Od 1945 roku związany z Delegaturą Sił Zbrojnych na Kraj, następnie z żołnierzami majora „Łupaszki”. Inwigilowany przez organa bezpieczeństwa Polski Ludowej aż do śmierci. Jego pogrzeb stał się ogromną manifestacją patriotyczną.

informacja prasowa

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe