Hossa
Hossa
Hossa

Rozbito grupę oszukującą starsze osoby. Pokrzywdzeni stracili blisko 900 tys. zł.

  • 12.09.2018, 13:30 (aktualizacja 12.09.2018, 13:33)
  • KWP Gdańsk
Rozbito grupę oszukującą starsze osoby. Pokrzywdzeni stracili blisko 900 tys. zł. fot. KWP Gdańsk
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej rozbili grupę przestępczą oszukującą starsze osoby metodą na policjanta. Przestępcy usłyszeli już zarzuty dot. siedmiu przestępstw – tylko w tych przypadkach pokrzywdzeni stracili blisko 900 tys. zł Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały zarzuty, 3 z nich zostały tymczasowo aresztowane na okres 3 miesięcy. Za oszustwo kwalifikowane grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, pokrzywdzonych może być nawet kilkadziesiąt osób z terenu całego kraju. Policjanci planują kolejne zatrzymania.

Policjanci z wydziału kryminalnego oraz dochodzeniowo-śledczego gdańskiej komendy wojewódzkiej od kilku miesięcy pracowali nad rozpracowaniem grupy przestępczej działającej metodą na policjanta. Przestępcy typując swoje ofiary z książek telefonicznych wybierali imiona, które mogły wskazywać na to że mają do czynienia z osobami w podeszłym wieku. Sprawcy dzwoniąc podawali się za oficerów CBŚP lub CBA i informowali seniorów, że hakerzy próbują włamać się na ich konto. Żeby uniknąć kradzieży przestępcy kazali przelewać pieniądze na wskazane rachunki bankowe. Po przelaniu pieniądze trafiały na konta „słupów”, a następnie były wypłacane z bankomatów spoza terenu Polski.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Wnikliwa praca policjantów pozwoliła na rozpracowanie trzonu grupy. W piątek funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby, które według naszych informacji miały kluczową rolę w tym przestępczym procederze. Funkcjonariusze jednocześnie weszli do 6 mieszkań na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. W trakcie przeszukań kryminalni zabezpieczyli ponad 120 tys. zł w gotówce, kilkadziesiąt kart bankomatowych oraz dokumentację bankową, kilkadziesiąt telefonów i kart sim, którymi prawdopodobnie posługiwali się przestępcy, a także książki telefoniczne oraz fałszywe dokumenty tożsamości. Zatrzymane osoby to trzech mężczyzn w wieku od 26 do 33 lat oraz kobieta w wieku 19 lat.

Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli również samochód jednego z zatrzymanych - Audi Q7 o wartości ponad 100 tys. zł.

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty dot. siedmiu oszustw, straty w tych przypadkach przekraczają 900 tys. zł.

Za oszustwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, z uzyskanych informacji wynika, że zatrzymane osoby odpowiadać mogą za kilkaset prób oszustw i kilkadziesiąt dokonanych przestępstw. Planujemy kolejne zatrzymania w tej sprawie.

 

KWP Gdańsk

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe