Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Muzyczne sekrety Gradowej Góry

  • 13.09.2018, 08:49
  • hewelianum.pl
Muzyczne sekrety Gradowej Góry
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK W piątek, 14 września 2018 w godzinach 17.00 – 19.00 Centrum Hewelianum oraz Bractwo 1000 Piszczałek zapraszają na spacer z przewodnikiem, dedykowany epizodowi, jakim w historii trójmiejskiej muzyki rozrywkowej był klub „Na Fortach”.

Koszt uczestnictwa w spacerze: 15 zł/os (bilety do nabycia on line i w kasie Centrum Hewelianum)

Mega Tczew Praca
Mega Tczew Praca
Mega Tczew Praca

Odwiedzimy tereny Góry Gradowej i okolic, gdzie od lat 70. ubiegłego wieku, przez ponad 30 lat istniał klub, a raczej prężnie działający ośrodek muzyczny. Początkowo odbywały się tam głównie koncerty krajowych wykonawców. Koncerty te były wówczas udaną, gdańską odpowiedzią na działalność sopockiego „Non Stop'u”.

I był to najbardziej spektakularny czas działalności klub „Na Fortach”.

U schyłku swej działalności klub przejęli w artystyczne władanie realizatorzy brzmień elektronicznych i syntetyzowanych - muzyki zwanej  wówczas „muzyką technologiczną”, „techno”, czy „rave” ...
Historyczne wnętrza ówczesnego klubu „Na Fortach”, w tym szczególnie, dziedziniec Redity Napoleońskiej w okresie letnim nadawały niezwykły i niepowtarzalny koloryt - i tym koncertom, i innym wydarzeniom.

I właśnie na dziedzińcu, ale też we wnętrzach redity spotkamy Marcina Jacobsona - twórcę ówczesnego programu i głównego kreatora owych koncertów z początków działalności tego miejsca, dziś znanego producenta wydarzeń muzycznych. Jego opowieści o owych czasach, o klubie i muzykach tu koncertujących, a szczególnie o tzw. „kuchni realizacyjno- produkcyjnej”, na chwil kilka przeniosą nas w wyjątkową atmosferę klubu „Na Fortach”.

A jeśli wśród uczestników pojawi się ktoś, kto pamięta owe czasy i zechce się podzielić swoimi wspomnieniami, wrażeniami widzianym oczyma „bywalca” miejsca i imprez – oczywiście chętnie też go posłuchamy.

Spacer rozpoczniemy o godzinie 17.00 z najwyższego punktu Góry Gradowej, miejsca gdzie dziś znajduje się Krzyż Milenijny, bo tam najłatwiej będzie uzmysłowić sobie dlaczego nowoczesna polska muzyka rozrywkowa narodziła się właśnie tu, właśnie w Gdańsku, właśnie w Trójmieście.

Dalej przejdziemy przez obecnie rewitalizowane i dotąd niedostępne zakamarki Redity Napoleońskiej, które nawet w okresie działania kawiarni „Forteczna”, Kaponiera”, czy klubu „Na Fortach” - nawet wtedy były niedostępne. Dziś zaawansowanie prac zabezpieczających, pozwala już i na wejście, i na obejrzenie tych wnętrz przez ograniczoną liczbę zwiedzających.

To z tego powodu spacer jest ograniczony do liczby 30 uczestników.

Finałem naszego spotkania o godz. 19.00 będzie dostępny i otwarty dla wszystkich chętnych, wykład, prof. Andrzeja Szadejko pt. „Nec Temere Nec Timide – czyli jak to robimy w Gdańsku”.

Będzie to multimedialnie ilustrowana opowieść o „gdańskim”, typowym dla naszego miasta sposobie tworzenia, czy ratowania rzeczy cennych i ważnych, a takim jest niewątpliwie projekt odtworzenie niezwykłego zabytku – XVIII wiecznego instrumentu organowego konstrukcji Rudolfa Fryderyka Dalitza. To właśnie tej sprawie poświęcona będzie opowieść koncertującego organmistrza, dyrygenta, wykładowcy akademickiego i eksperta odbudowy zabytkowych instrumentów organowych prof. Andrzeja Szadejko.

Miejscem wykładu-opowieści, a jednocześnie miejscem zakończenia spaceru będzie Kościół pw. Bożego Ciała w Gdańsku, przy ul. 3 Maja 19 A. Wstęp na wykład prof. Andrzeja Szadejki do kościoła pw. Bożego Ciała jest bezpłatny. Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest trójmiejski przewodnik turystyczny - Jan Rezner

hewelianum.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe