sobota, 20 kwietnia 2024 13:41
Reklama

„Kamerdyner” otwiera Gdynię

GDYNIA Dziś podczas uroczystej gali otwarcia pokaz „Kamerdynera” w reż. Filipa Bajona rozpocznie 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Będzie to jednocześnie pierwszy pokaz Konkursu Głównego. Z tej okazji prezentujemy festiwalowy plakat filmu autorstwa Andrzeja Pągowskiego.W programie największego święta polskiego kina zobaczymy jeszcze trzy inne tytuły dystrybuowane przed NEXT FILM – „Eter” w reż. Krzysztofa Zanussiego w Konkursie Głównym oraz „53 wojny” w reż. Ewy Bukowskiej i „Jeszcze dzień życia” w reż. Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente w Konkursie Inne Spojrzenie.
„Kamerdyner” otwiera Gdynię

„KAMERDYNER”, NOWY FILM FILIPA BAJONA – GALA OTWARCIA, KONKURS GŁÓWNY

Uroczysty pokaz„Kamerdynera” odbędzie się 17 września o godz. 19 w Teatrze Muzycznym. Nowy film Filipa Bajona, obok „Eteru”, jest jednym z 16 tytułów, które będą walczyć w Konkursie Głównym o Złote Lwy. Epicka opowieść o miłości, wojnie oraz trudnych relacjach Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń XX wieku jest jedyną premierą filmową wpisującą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Dziś mamy przyjemność zaprezentować specjalny materiał, w którym aktorzy mówią, czym dla nich jest niepodległość. W sieci dostępne są również filmy z Januszem Gajosem, w których aktor i odtwórca roli Bazylego Miotke, wzorowanej na postaci Antoniego Abrahama,opowiada i uczy trudnej polskiej historii.

„Kamerdyner” to historia Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von KraussówMarita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Na ekranie imponująca obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.

„ETER”, NOWY FILM KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO – KONKURS GŁÓWNY

Kolejnym tytułem dystrybuowanym przed NEXT FILM, który znalazł się w Konkursie Głównym jest „Eter”, nowy film Krzysztofa Zanussiego. Akcja filmu rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

W filmie zobaczymy międzynarodową obsadę: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt Laszlo, Ostap Vakulyuk, Małgorzata Pritulak, Maria Ryaboshapka. Za montaż odpowiada Milenia Fiedler, laureatka Orła Polskiej Nagrody Filmowej za film „Weiser” i gdyńskich Złotych Lwów („Weiser” i „Czas zdrady”). Joanna Macha, scenografka filmu, to laureatka Orła i Złoty Lew za „Wenecję”. Autorką kostiumów jest Katarzyna Lewińska, ubiegłoroczna laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za „Pokot” (ale również Złotych Lwów za „W ciemności”, „Sponsoring” i „Boisko bezdomnych”).Premiera kinowa 30 listopada.

„53 WOJNY” I „JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA” – KONKURS INNE SPOJRZENIE

W Konkursie Inne Spojrzenie zobaczymy „53 wojny” w reżyserii Ewy Bukowskiej z Magdaleną Popławską i Michałem Żurawskimw rolach głównych. Międzynarodowa premiera filmu odbyła się podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w konkursie East of the West. Film był prezentowany również na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, gdzie Magdalena Popławska została nagrodzona Jantarem za najlepszą rolę kobiecą, zaś Ewa Bukowska odebrała nagrodę za najlepszy film od Jury Młodzieżowego. Widzowie 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty mieli okazję oglądać „53 wojny” w sekcji Odkrycia. Po Gdyni reżyserka odwiedzi w swoim tytułem festiwal w Haifie. Polska premiera kinowa zaplanowana jest na 19 października.

Film Ewy Bukowskiej to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze…

Oprócz Magdaleny Popławskiej i Michała Żurawskiego na ekranie zobaczymy Kingę Preis, Dorotę Kolak i Krzysztofa Stroińskiego. Scenariusz do filmu powstał na motywach książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życia z korespondentem wojennym”.

Drugim filmem w Konkursie Inne Spojrzenie jest niezwykła ekranizacja książki najsłynniejszego polskiego reportera, Ryszarda Kapuścińskiego. „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente to pełnometrażowa animacja z elementami dokumentu. W Gdyni premierowo zaprezentowana zostanie polska wersja językowa filmu, w której głosu Ryszardowi Kapuścińskiego użyczył Marcin Dorociński. Obok niego będzie można usłyszeć także Arkadiusza Jakubika, Olgę Bołądź i Tomasza Borkowskiego. Premiera w polskich kinach zaplanowana jest na 2 listopada.

„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

Światowa premiera filmu, określanego przez prestiżowy magazyn „Variety” jako najbardziej wyczekiwana animacja roku, miała miejsce na festiwalu w Cannes. Film Nenowa i de la Fuente nagrodzono owacją na stojąco na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy i Honorowym Wyróżnieniem Jury, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Follower dla najbardziej popularnego filmu na włoskim festiwalu Biografilm. Podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbyła się polska festiwalowa premiera filmu. Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian „Jeszcze dzień życia” będzie walczył o Nagrodę Publiczności. Znalazł się również w programie festiwalu w Haifie, FilmFest Hamburg oraz Anim’est w Bukareszcie jako film otwarcia.



Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama