Hossa
Hossa
Hossa

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

  • 25.09.2018, 07:59
  • tj
III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich fot. nadesłane do redakcji
Podziel się:
Oceń:
Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy.

Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska. Rowerzyści z Gdańska, Malborka, Tczewa oraz powiatu gdańskiego licznie zameldowała się na starcie przy budynku PKP w Pruszczu Gdańskim.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Dworce w latach 20. i 30. minionego stulecia były ostoją polskości i patriotycznych organizacji, stowarzyszeń, przedszkoli i szkół. Kolejnym etapem rajdu było Cieplewo, gdzie w okolicach dworca znajduje się przydrożna kapliczka z inskrypcją, że ufundował ją Izydor Gajowczyk 15 maja 1949 na pamiątkę swoich kolegów z obozu Stutthof. Dr Daniel Czerwiński z IPN Gdańsk przedstawił rys historyczny obozu i Marszu Śmierci, którego szlak prowadził przez powiat gdański.

Po pokonaniu kolejnych kilometrów rowerzyści poznali plac dębowy w Skowarczu, który składa się ze stu drzew na cześć 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Pszczółkach kolejnym punkcie wyprawy dzięki prelekcji dr Dariusza Piaska poznali dzieje Polaków na tych ziemiach w XX wieku. Historyk przedstawił m.in. losy Urszuli Blum miejscowej harcerki i organizatorki polskiej świetlicy.

Jazda na rowerze zaprowadziła wszystkich do kolejnego punktu rajdu Sobowidza. Mała osada położona nad jeziorem posiada bogatą i długą historię. Kiedyś nad wsią górował zamek, a jednym ze starostów urzędującym w jego murach był Jan Bażyński. Życiowe losy zaprowadziły go w XV wieku, aż do Portugalii, gdzie walczył z Maurami. Tworzył również w Prusach Związek Jaszczurowy, który walczył o przyłączenie tych ziem do Korony, czyli Polski.

Kolejne kilometry na rowerach prowadziły przez Łaguszewo do Trąbek Wielkich. W miejscowej szkole uczestnicy wycieczki poznali życie patronki placówki Kunegundy Pawłowskiej nauczycielki i więźnia obozów koncentracyjnych do których trafiała za szerzenie polskości. W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ksiądz proboszcz Bolesław Antoniów przedstawił dzieje parafii oraz Cudownego Obrazu Matki Bożej Trąbkowskiej, którego korony poświęcił Jan Paweł II w 1987 roku.

Przejazd przez Ełganowo z budynkiem Macierz Szkolnej, polskiej placówki oświatowej w czasach WMG do Cżąstkowa to ostanie kilometry III Historycznego Rajdu Rowerowego. Wspólne ognisko, loteria fantowa i opowieści o historii tych ziem w minionych latach wszystkich połączyły i zespoliły.

Cieszę się z takiej formy promocji rowerowej turystki i przeszłości tych ziem – podsumował Jacek Świst organizator i prezes Stowarzyszenia Traugtt.org.

 

fot. nadesłane do redakcji

tj

Zdjęcia (4)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe