"CZUHAJSTER" Relacja fotograficzna z podkarpackich wypraw

  • 28.09.2018, 07:49
  • Gdański Archipelag Kultury
"CZUHAJSTER" Relacja fotograficzna z podkarpackich wypraw fot. B.Szuberla / mat. prasowe

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK "Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archieplagu Kultury zaprasza na wernisaż wystawy Cypriana Wieczorkowskiego wraz pokazem multimedialnym "CZUHAJSTER". Relacja fotograficzna z podkarpackich wypraw w sobotę 6 października 2018 o g.18.00.

Czuhajster - to leśny dziad lub leśny człowiek znany z mitologii Karpat, często współcześnie nazywany "Karpackim Yeti". Legendy o Czuhajstrze najbardziej rozpowszechnione były na Huculszczyźnie.

W niewielu publikacjach się o nim wspomina. Przedstawia się go jako wędrującego po lesie nagiego i obrośniętego włosami lub noszącego białą odzież gigantycznego dziada. Czasami w postaci jednonogiego olbrzyma, któremu nikt ani nic nie jest w stanie zaszkodzić. Czasami przedstawia się go pod postacią wiatru lub wichru. Ma dość wesołe usposobienie, bo lubi tańczyć i śpiewać. /aut. rys. T. Mering/

Czuhajster poluje na niebezpieczne dla ludzi kobiece duchy, zwane miawkami i zjada je. Nie zagraża człowiekowi. Lubi posiedzieć przy ludzkim ognisku i upiec na nim pojmaną miawkę. Czasami namawia ludzi do szaleńczego tańca, którego tempa nie wytrzymują ich buty, a czasami serce.

Zgodnie z legendą był kiedyś zwykłym człowiekiem. Pewnego dnia bardzo zaszkodził swojemu sąsiadowi, który przeklął go mówiąc, że odtąd aż do końca świata będzie żył w lesie i nigdy nie umrze. Klątwa zmusiła go do opuszczenia rodzinnego domu...

Czuhajster potrafi zahipnotyzować człowieka, tak by ten spełnił każde jego polecenie...

Wystawa jest relacją z etnograficznych wypraw terenowych, których celem było odnalezienie Czhajstra, wysłuchanie i zarejestrowanie opowieści o nim, sfotografowanie i sfilmowanie miejsc, w których sie pojawił. Podczs wernisażu odbędzie się wyjatkowy pokaz multimedialny fotografii z komentarzem autora wystawy.


Cyprian Wieczorkowski - podróżnik, projektant komunikacji wizualnej i wzornictwa, kompozytor, producent muzyczny i teatralny, scenarzysta. Założyciel grupy producenckiej LudHauza. Główny projektant projektu nclava.com. Na co dzień wierny maksymie grupy Origonautus "create and discover", którą realizuje m.in. na Islandii i Podkarpaciu, gdzie stworzył pierwszą w Polsce audiofarmę. Występował na festiwalach SEAS w Gdańsku, Warsaw Sumer Jazz Days, Terra Polska /Berlin/, Warsaw Electronic Festiwal /Warszawa/. Współpracował z Ola Szwed /Dziady 2.0/, Danutą Stenką /Verba Sacra/, Marcusem Reuterem. Podczas obchodów roku polsko - niemieckiego reprezentował Polske obok Lao Che oraz Mumio. W latach 2009 - 2012 kierownik 'Wyspy Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Gdański Archipelag Kultury

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe