Rusza przebudowa płk. Dąbka. Będzie szybciej i wygodniej.

  • 28.09.2018, 08:10 (aktualizacja 28.09.2018, 08:14)
  • UM Gdynia
Rusza przebudowa płk. Dąbka. Będzie szybciej i wygodniej. fot. Sławomir Okoń / Zespół Prasowy UM Gdynia

Podziel się:

Oceń:

GDYNIA 1 października to ważna data dla wszystkich mieszkańców północnych dzielnic Gdyni. Rusza realizacja jednej z najbardziej oczekiwanych drogowych inwestycji, w ramach której rozbudowane zostanie m.in. skrzyżowanie z trasą Kwiatkowskiego. Dzięki nowym pasom, ruch w tym miejscu zostanie upłynniony. Nową drogą pojedziemy w przyszłoroczne wakacje.

Istniejący układ drogowy skrzyżowania ulicy płk. Dąbka z trasą Kwiatkowskiego jest niewystarczający pod względem komunikacyjnym i wymaga przebudowy. Ruch pojazdów w tym miejscu ma typowe tendencje szczytowe. W godzinach porannych w stronę centrum według badań przejeżdża tamtędy średnio 725 pojazdów na godzinę, natomiast w stronę Kosakowa 567. W godzinach popołudniowych proporcje się odwracają. W stronę Kosakowa przemieszcza się 1097 pojazdów na godzinę, natomiast w stronę centrum 772. Badanie przeprowadzono w połowie ubiegłego roku.

Rozbudowa skrzyżowania ulicy płk. Dąbka z trasą Kwiatkowskiego będzie pierwszym etapem większej inwestycji w północnej Gdyni. Po niej nastąpi rozbudowa ul. Kwiatkowskiego do dwóch jezdni oraz w wyniku porozumienia Gdyni i Kosakowa wybudowanie drugiego wiaduktu w ciągu ul. płk. Dąbka, a także dokończenie układu dwujezdniowego. Nadchodzące zmiany znacznie poprawią komfort i czas przejazdu, pozytywnie wpłyną na zniwelowanie ulicznych korków, uciążliwych nie tylko w okresie szczytu komunikacyjnego.

- 1 października wykonawca wejdzie na plac budowy i rozpocznie prace, które będą trwały w różnych etapach do 21 czerwca przyszłego roku. Zakres prac będzie bardzo szeroki. Obejmie wymianę, naprawę, usprawnienie infrastruktury podziemnej i technicznej, szczególnie wodociągowej i gazowej. Dotyczyć też będzie dużej przebudowy geometrii skrzyżowania, która pozwoli na wydzielenie dodatkowych pasów ruchu. Jadąc Kwiatkowskiego w górę w stronę płk. Dąbka skręcając w lewo w stronę Kosakowa - tam powstanie dodatkowy pas skrętu w lewo. W tej chwili można skręcać tylko z jednego pasa. Dodatkowy pas skrętu będzie więc dużym usprawnieniem jazdy. Wracając z Kosakowa ulicą płk. Dąbka w dół do Kwiatkowskiego również pojawią się dodatkowe pasy. W związku z tym, skrzyżowanie to stanie się dużo bardziej drożne. I tego efektu spodziewamy się już za kilka miesięcy – tłumaczy Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Przebudowana zostanie także droga rowerowa będąca częścią Nadmorskiego Szlaku Hanzeatyckiego, trasy rowerowej R-10, która otacza całe morze Bałtyckie.

- Pamiętamy także o rowerzystach. Powstanie zupełnie nowo przebudowana ścieżka rowerowa o bezpiecznym przebiegu, a także przystanek z zatoka autobusową – mówi Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Co zaplanowano w pierwszym etapie rozbudowy?
 
W ramach projektu zostaną wykonane dodatkowe pasy ruchu, umożliwiające wyznaczenie pasów jazdy na wprost oraz lewo i prawoskrętów w ciągu ul. płk. Dąbka, rozbudowę skrzyżowania ul. płk. Dąbka z ul. Kwiatkowskiego o jezdnię 2x2, drogi rowerowej, wyspy rozdzielającej ruch pojazdów, pełniących jednocześnie funkcję „azyli” dla pieszych. Na skrzyżowaniu pojawi się sygnalizacja świetlna zwiększająca płynność przejazdu i nowoczesne, energooszczędne oświetlenie uliczne, w tym doświetlenie przejść dla pieszych. Wykonane zostanie też nowe odwodnienie.
 
Realizacja inwestycji wiązać się będzie ze zmianami w organizacji ruchu. Przez pierwszy tydzień prace będą prowadzone poza jezdnią. Od 8 października jezdnia ul. płk. Dąbka na odcinku pomiędzy ulicami Andersa (Kosakowo) i Maciejewicza zostanie zawężona – ruch prowadzony będzie po jednym pasie w każdym kierunku.
 
Pierwszy etap robót potrwa półtora miesiąca.

W drugim etapie zakres prowadzonych na jezdni ul. płk. Dąbka prac zostanie rozszerzony do skrzyżowania z ul. Kwiatkowskiego, na którym zajęty będzie wydzielony pas do skrętu w prawo.

Zgodnie z umową prace przy realizacji inwestycji potrwają 10 miesięcy. Nową trasą pojedziemy na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku.

UM Gdynia

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe