DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Pożyczka dla studenta – jak podreperować studencki budżet

  • 28.09.2018, 21:55
  • redakcja
Pożyczka dla studenta – jak podreperować studencki budżet
Podziel się:
Oceń:
Studia to szczególny okres w życiu młodych osób. Wiele z nich wyprowadza się z domu rodzinnego, wkraczając tym samym w dorosłość. Jej nieodzownym elementem jest zarządzanie finansami. Jak studenci zdobywają pieniądze na swoje utrzymanie i w jaki sposób mogą załatać dziury powstałe w portfelu?

Studia to nie tylko nauka i zabawa

Wiele osób z melancholią wraca do czasów studenckich, nazywając je najlepszym okresem życia. Jesteśmy w kwiecie wieku. Mimo iż właśnie weszliśmy w dorosłość, to wciąż nie mamy wielu zobowiązań. Pozornie największym z nich jest właśnie nauka, ale studia to nie tylko czas wykładów, egzaminów i ćwiczeń. Poza nocami spędzonymi przy książkach i notatkach, są również i te, w które nie zmrużyliśmy oczu z innych, przyjemniejszych powodów. Jednak postrzeganie tych czasów w taki sposób jest bardzo dużym uproszczeniem. Spora grupa żaków, która rozpoczyna kształcenie wyższe w rodzinnej miejscowości, w dalszym ciągu pozostaje na garnuszku rodziców.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

 

Inaczej wygląda to w przypadku osób, które muszą zmienić miejsce zamieszkania. Dla nich studia to wejście w dorosłość. Samodzielne przygotowywanie posiłków (nawet jeśli mówimy o odgrzewaniu kotletów od mamy, to i tak trzeba spędzić kilka minut w kuchni), opłacanie rachunków, a przede wszystkim zarządzanie swoimi finansami. Nauka na uczelni i imprezowanie ze znajomymi, to zatem tylko niewielki fragment czasów studenckich.

Byle do pierwszego

Nie ulega wątpliwościom, że wielu przyjezdnych żaków chętnie korzysta z finansowego wsparcia rodziców i nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Czasami pokrywają oni wszystkie koszty związane z mieszkaniem w innym mieście, innym razem tylko część wydatków swojej latorośli, np. opłacają lokum. Studia niejako wymuszają naukę zaradności (przynajmniej w pewnym stopniu). Zachcianki typu nowy zegarek, buty, a nawet bardziej przyziemne aspekty, jak wyjście ze znajomymi na obiad do restauracji muszą być konfrontowane z aktualnym stanem konta. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie szukają różnych sposobów na podreperowanie budżetu.

Praca na studiach

Część z nich już na studiach rozpoczyna pracę zarobkową, np. w restauracjach, pubach, hotelach czy call center. Jeszcze inni udzielają korepetycji. Osoby uczące się w trybie stacjonarnym muszą dopasowywać swój grafik w pracy do harmonogramu zajęć. Ich plan dnia jest więc bardzo często bardzo napięty. Łączenie nauki z pracą nie jest łatwe. Pieniądze można pozyskać także z uczelni. Najzdolniejsi mogą liczyć na stypendia naukowe. Wsparcie przewidziane jest również dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Mogą one ubiegać się o stypendium socjalne. Jego wysokość uzależniona jest od sytuacji materialnej studenta.

Sesja w trakcie, a portfel coraz chudszy

Jak więc widać osoby znajdujące się u progu dorosłości mają sporo możliwości pozyskania pieniędzy. Praca na studiach – niezależnie od tego czy mówimy o dorywczych czy w pełni angażujących zajęciach – uczy zarządzania czasem. W roku akademickim są jednak sytuacje, w których zarabianie pieniędzy schodzi na drugi plan. Mowa oczywiście o sesji. Przez pewien czas to właśnie egzaminy wyznaczają rytm życia studenta. Zamiast pracy – nauka . Zamiast spotkań ze znajomymi – nauka. Jeśli zdarzają się nieprzespane noce, to właśnie przy książce, a nie w pubie. Nawet najbardziej beztroski żak nie chce podchodzić do poprawki. W zależności od uczelni sesja może trwać miesiąc, a w przypadku jej przedłużenia, np. właśnie z powodu powtórnego egzaminu, jeszcze dłużej. Egzaminy ciągną się w nieskończoność, a portfel nie jest z gumy.

Kredyt studencki

To normalne, że mogą pojawić się przejściowe problemy finansowe. Rozwiązanie nie musi wymagać jednak wielkiego wysiłku. Nie ma konieczności lawirowania między pracą, a nauką. Takie granie na dwa fronty może tylko pogorszyć sytuację. Do portfela nie trafi zbyt dużo pieniędzy, a i nauka nie będzie efektywna. W takich momentach warto rozważyć skorzystanie z usług instytucji finansowych. Cztery banki działające w Polsce (PKO BP, Pekao SA, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz SGB-Bank) dają możliwość skorzystania z kredytu studenckiego. W roku akademickim 2018/19 wnioski przyjmowane są od 15 lipca do 20 października 2018 roku, a umowy mogą zostać podpisane aż do końca grudnia.

Pożyczki długoterminowe rozwiązaniem problemu?

Kolejnym sposobem na załatanie dziur w budżecie jest skorzystanie z pożyczki długoterminowej. Prosty wniosek, zawierający kilka podstawowych informacji, może zostać złożony w każdej chwili, bez konieczności udawania się do oddziału. Wystarczy urządzenie mobilne z dostępem do Internetu. Również jego rozpatrzenie nie zajmuje firmie wiele czasu. To z kolei sprawia, że pieniądze trafiają na konto klienta nawet jeszcze tego samego dnia. Jedną z największą zalet pożyczek długoterminowych jest – jak wskazuje nazwa – termin spłaty, który liczony jest nie w miesiącach, a latach. W niektórych instytucjach może on wynosić nawet 4 lata. Dzięki temu student może podreperować stan swoich finansów bez obawy, że musi niezwłocznie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe