Jak największe miasta Prus Królewskich witały królów polskich?

  • 02.10.2018, 08:10
  • Muzeum Gdańska
Jak największe miasta Prus Królewskich witały królów polskich? Prof. Edmund Kizik, fot. Grzegorz Mehring www.gdansk / mat. prasowe Muzeum Gdańska

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK 4 października 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska odbędzie się wykład prof. Edmunda Kizika. Godzinna prelekcja zostanie poświęcona tematyce przyjazdów królów i ceremonii publicznych w nowożytnym Gdańsku, Elblągu i Toruniu w okresie XVI-XVIII w.

Październik 2018 r. to ostatni miesiąc, w którym można zobaczyć wystawę „Król jedzie!”. Wystawa przygotowana przez Muzeum Gdańska opowiada o fenomenie wjazdów królewskich do Gdańska w okresie XV-XVIII w. W Gdańsku, jak w żadnym innym mieście Prus Królewskich, do tych uroczystości przykładano się z należytą uwagą. Gdańszczanie opracowali szczegółowy program wjazdów, który był powielany przy okazji wizyty polskiego monarchy. A te, z pewnymi wyjątkami, zdarzały się raz na pokolenie….

Dawne historie, poszerzone o wizyty królów w Elblągu oraz Toruniu, przypomni uznany badacz historii z Uniwersytetu Gdańskiego oraz autor wielu publikacji naukowych z zakresu historii kultury nowożytnej Polski i regionu nadbałtyckiego – prof. Edmund Kizik. Wśród obszernego dorobku naukowego warto wymienić takie pozycje jak „Śmierć w mieście hanzeatyckim w XVI-XVIII wieku. Studium z nowożytnej kultury funeralnej wydane w 1998 r.”, czy „Wesele, kilka chrztów i pogrzebów. Uroczystości rodzinne w mieście hanzeatyckim od XVI do XVIII wieku” z 2001 r.

Wykład odbędzie się w ramach projektu „Czwartki w Muzeum Gdańska”, 4 października 2018 r. o godz. 17:00, w Wielkiej Sali Wety. Wstęp wolny.

Do końca miesiąca Muzeum Gdańska odbędą się jeszcze 3 wydarzenia poświęcone wystawie. W sobotę, 6 października o godz. 11:00, spod Ratusza wystartuje dwugodzinny spacer miejski, podczas którego gdańszczanki i gdańszczanie podążą śladami dawnych władców. 18 października 2018 r. w ramach projektu Czwartki w Muzeum Gdańska” o godz. 17:00 w Ratuszu Głównomiejskim zostanie zaprezentowany katalog wystawy „Król Jedzie!” połączony z wykładem oraz sprzedażą publikacji. W sobotę 20 października 2018 r. o godz. 11:00 tematykę wystawy będą mogli poznać najmłodsi gdańszczanie wraz z rodzicami w ramach projektu „Rodzinne Muzeum Gdańska”.  

Czwartki w Muzeum Gdańska:
Przyjazdy królów i inne ceremonie publiczne w nowożytnym Gdańsku, Elblągu i Toruniu (XVI-XVIII w.)
Prowadzący: prof. Edmund Kizik
04 października 2018 r., godz. 17:00-18:00
Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Wstęp: wolny

 

Muzeum Gdańska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe