"Poddąbie 2018" - wernisaż wystawy prac uczniów Liceum Plastycznego

  • 8.10.2018, 07:57
  • Daniel Stawski Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku
"Poddąbie 2018" - wernisaż wystawy prac uczniów Liceum Plastycznego fot. nadesłane do redakcji
Podziel się:
Oceń:
SŁUPSK W Liceum Plastycznym im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku powstała profesjonalnie działająca spółdzielnia uczniowska, która przyjęła nazwę „Plastusie”. W jej ramach młodzież prowadzi szeroką działalność gospodarczą na rzecz szkoły i uczniów. Stowarzyszenie cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży i obecnie zrzesza 30 członków.

Koncepcja spółdzielni uczniowskiej w słupskim plastyku to wspólny pomysł tamtejszej młodzieży i Natalii Hendrych, nauczycielki podstaw przedsiębiorczości. Struktury organizacyjne wspólnoty ukształtowały się w wyniku obrad walnego zgromadzenia o charakterze założycielskim. W trakcie zebrania podjęto uchwałę o założeniu organizacji, wybrano Zarząd w składzie: przewodniczący, sekretarz i skarbnik, a także powołano Radę Nadzorczą, którą tworzą: przewodniczący oraz dwóch jego zastępców.Idea zintegrowania młodzieży szkolnej wokół zagadnienia przedsiębiorczości zyskała pełną akceptację i przychylność dyrekcji oraz Rady Pedagogicznej. Stowarzyszenie działa w oparciu o zasady określone w statucie uchwalonym przez Walne Zgromadzenie. Opiekę nad zrzeszeniem sprawuje wspomniana wyżej Natalia Hendrych.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Głównym przedmiotem aktywności „Plastusiów” jest m.in. prowadzenie działalności gospodarczej, a szczególnie handlowej, usługowej, wytwórczej na rzecz szkoły i uczniów,produkcja twórczości artystycznej i rękodzieła uczniów szkoły, organizowanie wzajemnej pomocy i zaspokajanie materialnych i kulturalnych potrzeb członków, kształtowanie nawyków oszczędzania oraz celowego wykorzystywania wypracowanej nadwyżki bilansowej,popularyzowanie idei spółdzielczości w środowisku szkolnym, a także koordynacja imprez kulturalnych z udziałem szkoły.

Nastoletni spółdzielcy posiadają odpowiednio przystosowane zaplecze techniczne oraz potrzebny sprzęt do realizacji określonych zadań. Działalność wytwórczą młodzi artyści prowadzą m.in. w pracowniach aranżacji przestrzeni, rysunku i malarstwa, rzeźby oraz fotografii: tam zajmują się produkcją artystycznych koszulek, rękodzieł artystycznych, projektowaniem ubiorów i wyrobów artystycznych, w pracowniach powstają również interesujące realizacje malarskie i rysunkowe.Młodzież przeznacza wypracowane zyski i korzyści niematerialne, zgodnie z decyzją uczniowskiej wspólnoty, na jej spółdzielcze potrzeby, na potrzeby własnej szkoły, bądź na potrzeby lokalnej społeczności.Ponadto zaradni licealiści uczą się prowadzenia przedsiębiorstwa w aspekcie formalnym - poznają funkcjonowanie organów statutowych spółdzielni, wewnątrz spółdzielcze relacje pomiędzy tymi organami oraz zadania tych organów.

Spółdzielnia uczniowska angażuje się w szereg różnorodnych inicjatyw, mających na celu realizację celów społecznych,do których zaliczyć można między innymi: organizowanie akcji zbiórki książek dla instytucji pomocy społecznej,kiermaszy, imprez okolicznościowych i charytatywnych, wycieczek,wyjść do teatru i kina itp.

- Nasza organizacja prowadzi działalność łączącą w sobie cele gospodarcze i społeczne. Opiera się głównie na zasadach gospodarności i umiejętności działania na rzecz dobra wspólnego. Jest symulacją przedsiębiorstwa prowadzonego w warunkach szkolnych. Nasi uczniowie działający w ramach spółdzielni nabywają praktycznych doświadczeń w organizowaniu i realizacji przedsięwzięć gospodarczych, uczą się zespołowej pracy i zbiorowej zaradności.W przeciwieństwie do teoretycznych zajęć z przedsiębiorczości, spółdzielczość uczniowska jest doskonałą formą nauki, poprzez zabawę i bezpośrednie działanie. To idealna forma rozwoju kompetencji w zakresie przedsiębiorczości – podsumowuje Natalia Hendrych, opiekun spółdzielni.


Organy Spółdzielni:

Zarząd:

- Przewodniczący: Kajetan Wójcik, kl. III LP (Prezes)

- Sekretarz: Sara Chomicz, kl. II LP

- Skarbnik: Salomea Skroś, kl. III LP

Rada Nadzorcza:

- Przewodniczący: Tadeusz Czomber,kl. III LP

- Zastępca Przewodniczącego: Julia Starczewska, kl. III LP

- II Zastępca Przewodniczącego:Aleksandra Łuczaj, kl. III LP

oraz Walne Zgromadzenie.

Daniel Stawski Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe