Pomysły, które mogą zmienić świat

  • 8.10.2018, 08:03
  • UM Gdynia
Pomysły, które mogą zmienić świat fot. Jan Ziarnicki / Zespół Prasowy UM Gdynia Dyplomy laureatowi i wyróżnionym wręczyła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA „Platforma do rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym” Szymona Grocholskiego zdobyła pierwsze miejsce w Konkursie o Nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego.

Celem przyznanej dzisiaj nagrody jest upamiętnienie wybitnego gdynianina i prof. Politechniki Gdańskiej Romualda Szczęsnego oraz wyróżnienie i zachęcenie młodych naukowców do pracy nad rozwiązaniami w dziedzinie nowoczesnych technologii. W imieniu prezydenta Gdyni dyplomy laureatowi i wyróżnionym wręczyła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

- Nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego przyznajemy już od 16 lat. Ma ona swój wymiar symboliczny, ale także bardzo wymierny i konkretny, finansowy - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - To nagroda przeznaczona dla absolwentów Politechniki Gdańskiej za pracę, które cechują się wysokim zaawansowaniem technologicznym, ale także wysokim poziomem innowacyjności. W ten sposób, tak jak od lat, chcemy pobudzać zdolnych ludzi do tego, aby byli przedsiębiorczy i inwestowali w innowacyjność, która jest podstawą rozwoju gospodarki — dodaje.

Nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego i 10.000 tys. zł otrzymał mgr. inż. Szymon Grocholski za pracę magisterską „Platforma do rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym” wykonaną pod opieką prof. Zdzisława Kowalczuka z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Ponadto wyróżnienia i po 3 tys. zł otrzymali: mgr. inż. Agnieszka Mikołajczyk za prace „Wykorzystanie metod inteligencji obliczeniowej dla celów diagnostyki i klasyfikacji stanów anormalnych – Wybrane zastosowania w medycynie”, mgr. inż. Mateusz Bryk za pracę „Analiza problemów szybkich rozruchów i odstawień turbin dużej mocy” oraz mgr. inż. Mateusz Burtowy za pracę „Antena ze sterowaną wiązką do zastosowań V2X w standardzie IEEE 802.11p".

Rozdanie nagród odbyło się w trakcie inauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej. Podczas uroczystości wręczono także medale „Zasłużonych Kulturze Gloria Artis” oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wydarzenie uświetnił wykład prof. Jerzego Buzka pt. „Cyfrowa rewolucja: czy inżynierowie uratują Europę?”.

Do tegorocznej edycji przyznawanej od 2002 r. przez prezydenta Gdyni nagrody zgłoszono 17 projektów z 6 wydziałów Politechniki Gdańskiej.

Wybitny gdynianin i naukowiec

Romuald Szczęsny ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu w 1968 roku rozpoczął pracę na Wydziale Elektrycznym PG jako asystent w Katedrze Napędu Elektrycznego. Jednocześnie studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jego doktorat i pionierskie prace badawcze koncentrowały się w zakresie modelowania i symulacji układów energoelektronicznych. Swoje doświadczenie dydaktyczne wzbogacił podczas pięcioletniej pracy na uniwersytecie technicznym USTO w Oranie, w Algierii.

Profesor Romuald Szczęsny był propagatorem współpracy międzynarodowej; osobiście prowadził ścisłą współpracę naukową z Instytutem Politechnicznym w Tuluzie we Francji. Jest autorem wybitnej monografii pt. „Komputerowa symulacja układów energoelektronicznych". Jest współautorem pakietu symulacji układów energoelektronicznych TCAD, który stał się narzędziem badawczo-projektowym w licznych uczelniach i instytutach.

Jako kierownik Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych, a jednocześnie prodziekan ds. nauki w kadencji 1996-1999, a następnie dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG wyróżnił się nadzwyczajną otwartością na sprawy współpracowników, pogodą ducha, odwagą i pracowitością.

 

UM Gdynia
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe