Odszedł Piotr Pawłowski

  • 9.10.2018, 08:26
  • UM Gdynia
Odszedł Piotr Pawłowski fot. Dawid Linkowski / Zespół Prasowy UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
Zmarł Piotr Pawłowski, aktywista na rzecz osób z niepełnosprawnością, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, honorowy obywatel Gdyni.

Piotr Pawłowski urodził się 30 marca 1966 w Legionowie. Mieszkał i pracował w Warszawie. Zanim stał się osobą niepełnosprawną był wysportowany, grał w koszykówkę i uprawiał lekkoatletykę. Gdy miał 16 lat, podczas wakacji skoczył do wody. Od tamtej pory był prawie całkowicie sparaliżowany i poruszał się na wózku inwalidzkim.

Pawłowski był absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Wszystko, co robił Piotr Pawłowski od 1994 roku było w Polsce działalnością nowatorską.  Zaczynając od wprowadzenia zmian do systemu edukacji, aby dzieci niepełnosprawne mogły bez problemów uczęszczać do normalnych szkół, aż po uświadamianie wszystkim, że niepełnosprawni mogą być - jeśli im tylko pomożemy - pełnoprawnymi obywatelami swojego kraju. Dzięki powołanym przez niego Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji i Fundacji "Polska bez barier" edukował i informował o tym, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, aby niepełnosprawni mogli zaistnieć zgodnie ze swoimi możliwościami i aspiracjami w życiu naszego kraju. Organizował kampanie społeczne, konferencje, spotkania, wystawy, koncerty i konkursy m.in. Lider Dostępności. Prowadził akcje edukacyjne, wydawał czasopismo, książki i broszury, tworzył programy radiowe i telewizyjne.

Jeśli miewał wolny czas, malował ustami, najchętniej pejzaże i martwą naturę. Swoje prace wystawiał m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Był też doskonałym konferansjerem, o czym mogli się przekonać uczestnicy finałów konkursu "Gdynia bez barier".

Za swoje działania Pawłowski został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich, Medalem Rzecznika Praw Dziecka.

28 kwietnia 2004 roku Rada Miasta Gdyni przyznała Piotrowi Pawłowskiemu Honorowe Obywatelstwo Gdyni.

Księga kondolencyjna wyłożona będzie w holu Urzędu Miasta Gdyni od 9 października w godz. 9.00-18.00. W kolejnych dniach wpis w księdze będzie można złożyć w godz.7.00-18.00.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe