Jachty z duszą przypłyną do Gdyni

  • 10.10.2018, 08:57 (aktualizacja 10.10.2018, 09:30)
  • UM Gdynia
Jachty z duszą przypłyną do Gdyni fot. materiały prasowe organizatorów

Podziel się:

Oceń:

Drewniane i stalowe klasyczne jednostki zawitają do Gdyni. 34 jachty z duszą będzie można podziwiać już od piątku, 12 października. Wszystko w ramach jubileuszowego 10. edycji zlotu „Próchno i Rdza”. Jego kulminacyjnym punktem będzie sobotnia morska parada. Wzdłuż bulwaru Nadmorskiego przepłyną wtedy polskie jachty i żaglowce. Jednostki biorące udział w zlocie będą udostępnione do zwiedzania.

To będzie prawdziwa żeglarska uczta. Miłośnicy starych jachtów, które mają swoją historię, będą mogli zobaczyć z bliska kilkadziesiąt takich jednostek. Zawitają one do Gdyni, żeby wziąć udział w zlocie „Próchno i Rdza”. 34 jachty najpierw spotkają się na Helu. Stamtąd, w piątek 12 października, przypłyną do gdyńskiej mariny. Ich wpłynięcie jest zaplanowane o godz. 16.00. Zacumują przy falochronie Wschodnim.

– W zlocie biorą udział jachty, których kadłuby są drewniane lub stalowe. Nie są to wielkie żaglowce, ale stare, piękne i zadbane prywatne jednostki – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

W Gdyni pojawią się: „Alf”, „Barlovento II”, „Dione”, „Empatia Polska”, „Helios Hel”, „Hoorn”, „Ina”, „Isfuglen”, „Krevetka”, „LaMona”, „Malbork”, „Merkury”, „Mestwin”, „More”, „Photon”, „Solanus”, „Sójka”, „Tobias”, „Trudja”, „Wołodyjowski”, „Andromeda”, „Antica”, „Balic Star”, „Bryza H”, „Jagiellonia”, „Karawela II”, „Ladies and Gentlemen”, „Legia”, „Orion”, „Roztocze”, „Rybitwa”, „Szkwał”, „Trygław” oraz „Wars”. Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć je z bliska i odkryć, co kryją ich wnętrza. Jachty będą udostępnione do zwiedzania w piątek, 12 października od godz. 17.00 do godz. 19.00 oraz w sobotę, 13 października od godz. 16.00 do godz. 19.00.

Sobota to główny dzień zlotu. Uczestnicy rozpoczną go o godz. 11.00 od wykonania wspólnego zdjęcia. Potem załogi będą się przygotowywać do kulminacyjnego punktu programu – parady morskiej. Jachty biorące udział w zlocie popłyną, w samo południe, wzdłuż bulwaru Nadmorskiego. To jednak nie wszystko.

– Udział w paradzie zapowiedziały także polskie żaglowce. Na wodzie pojawi się „Zawisza Czarny” i „Generał Zaruski”. Być może przypłyną też „Iskra” i „Gedania”. Gwarantujemy fajne widowisko pod żaglami – mówi kpt. Maciej Sodkiewicz, organizator zlotu.

Celem wydarzenia jest integracja środowiska żeglarskiego. Chodzi również o promowanie kultury pływania na tradycyjnych, klasycznych jachtach. A to dlatego, że są to niezwykłe jednostki z duszą.

– Wymagają one więcej atencji, dbałości i przygotowania do sezonu. Utrzymanie drewnianego czy stalowego jachtu jest dużo trudniejsze niż przygotowanie współczesnych jednostek wykonanych z laminatu. Te jachty świetnie sprawdzają się po sezonie w trudniejszej aurze i  cięższych warunkach pogodowych. Wtedy pokazują swoją klasę – mówi Sodkiewicz.

Zlot zakończy koncert szantowy, który odbędzie się o godz. 19.00 w hangarze Yacht Klubu Stal. Będzie też tort urodzinowy, rozdanie pamiątkowych tabliczek oraz konkurs przeciągania liny. W niedzielę, 14 października między godz. 9.00 a 12.00, jachty uczestniczące w zlocie będą wypływać z gdyńskiej mariny i wracać do macierzystych przystani.
 
Szczegółowe informacje i program zlotu znajduje się na stronie internetowej: prochno-rdza.pl.

UM Gdynia

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe