55 nowych autobusów w Gdyni

  • 18.10.2018, 08:52
  • UM Gdynia
55 nowych autobusów w Gdyni fot. Kamil Złoch / Zespół Prasowy UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA Tak dużego kontraktu nie było w historii gdyńskiego taboru autobusowego od dwudziestu lat. Podpisano umowę z firmą MAN, która dostarczy łącznie aż 55 nowoczesnych pojazdów – w tym 32 przegubowe. Trafią na ulice Gdyni już w przyszłym roku.

Już w przyszłym roku podróż autobusem po ulicach Gdyni będzie wygodniejsza i bezpieczniejsza, a przy tym jeszcze bardziej ekologiczna. Łatwiej będzie korzystać z komunikacji miejskiej także osobom z niepełnosprawnościami, które skorzystają z najnowszych rozwiązań zwiększających dostępność. Podpisana w Urzędzie Miasta umowa z firmą MAN zapewni dostawę 55 nowych autobusów. 23 z nich to pojazdy o standardowej długości, a 32 – przegubowce, które pomieszczą więcej pasażerów.

Aby zobrazować ilość nowych autobusów, najlepiej posłużyć się przykładem: nowy tabor może przewieźć jednocześnie ponad 6,5 tysiąca osób. To największy kontrakt na tego typu pojazdy w ostatnim dwudziestoleciu. Jego łączna wartość to 76 010 310 złotych brutto, z czego aż 75% kosztów pokrywa unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Umowę sygnowali swoimi podpisami prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek i Kamil Gromek, dyrektor sprzedaży autobusów MAN Truck&Bus Polska.

- Nowy, ekologiczny tabor to poprawa jakości życia mieszkańców. Wygodny dojazd do pracy i szkoły, mniej samochodów na drogach i czyste powietrze – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nowe autobusy, które do Gdyni dostarczy wyłoniona w przetargu firma MAN będą wyposażone w:

  • silniki spełniające najbardziej restrykcyjne normy spalania EURO 6
  • klimatyzację całego pojazdu – zapewniającą komfortową temperaturę podróży, szczególnie latem podczas upałów
  • wszystkie przyciski oznaczone alfabetem Brailla, by ułatwić podróż osobom niewidomym i słabo widzącym
  • tablice systemu informacji pasażerskiej w kolorze białym o wysokiej rozdzielczości (udogodnienie dla osób słabo widzących)
  • dwa monitory LCD (w autobusach przegubowych trzy), w tym jeden 39” tzw. e-koraliki
  • gniazda USB do ładowania telefonów, tabletów itp.
  • rampę ułatwiającą wjazd osobom poruszających się na wózkach inwalidzkich

Najważniejszą zmianą będzie wyższy komfort podróży – pasażerowie zalety nowego taboru odczują już w przyszłym roku. Zgodnie z podpisaną umową, firma MAN ma dokładnie 330 dni na dostawę przedmiotu zamówienia, co oznacza, że na gdyńskich ulicach autobusy pojawią się nie później niż we wrześniu 2019 roku.

Obecnie Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni dysponuje 78, a Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej 92 autobusami (w tym 31 zasilanych gazem CNG). Cały tabor autobusowy jest niskopodłogowy, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. W trosce o bezpieczeństwo i komfort przewozów pasażerskich, wszystkie autobusy wyposażone są w monitoring oraz tablice informacyjne z systemem głosowym.

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku Gdynia podpisała także umowę z firmą Solaris, dzięki której do wiosny 2019 roku na ulice trafi także 30 fabrycznie nowych trolejbusów, w tym 16 pojazdów przegubowych.

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe