czwartek, 18 kwietnia 2024 22:02
Reklama

Znaki drogowe - spotykamy je codziennie

Znaki drogowe zna każdy, bowiem obowiązują i występują w każdym kraju, także i w Polsce. W naszym kraju pojawiły się dopiero w 1908 roku. Są one przeznaczone dla ruchu drogowego, a co więcej – oznaczają szereg nakazów, zakazów oraz informacji na temat danych warunków drogowych. Znaki drogowe są normowane zapisami rozporządzenia i dzielone między innymi na znaki pionowe oraz poziome, zlokalizowane zawsze po prawej stronie jezdni, na niej i nad nią.
Znaki drogowe - spotykamy je codziennie

Ile kosztuje znak drogowy?

Znaki drogowe posiadają różne kształty, między innymi kół, trójkątów, prostokątów oraz kwadratów. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od ich charakterystyki oraz znaczenia. Co ważniejsze – każdy znak oznaczający na przykład nakaz, zakaz, bądź też ostrzegawczy posiada odmienny kształt oraz kolor.

Znaki drogowe zakazu

charakteryzują się okrągłym kształtem w czerwonym obramowaniu oraz symbolem w kolorze czarnym (niejednokrotnie także i w innej barwie) na białym tle. Są to barwy typowe dla znaków międzynarodowych, jednakże w innych państwach ich tło jest żółte. Co więcej – do tejże kategorii zalicza się także znaki, które odwołują zakazy, takie jak ograniczenia prędkości.

Znaki ostrzegawcze

Czyli trójkąty o czerwonym obramowaniu wraz z czarnym symbolem na żółtym tle (w większości państw – białym). Uprzedzają one o niebezpiecznych na drodze miejscach, bądź możliwych problemach. Zobowiązuje również do zachowania szczególnej ostrożności. W Polsce i innych krajach znaki ostrzegawcze są skierowane wierzchołkiem ku górze, jednak w innych (takich jak Panama, Dominikana oraz Wenezuela) posiadają kształt czworokąta.

Znaki nakazu

Charakterystyczne w Polsce są znaki nakazu – ustalające organizację ruchu drogowego oraz wskazania sposobu jazdy, bądź obowiązków określonych dla uczestników ruchu. Posiadają one kształt koła na błękitnym tle wraz z białym obrazem (symbolem). Co więcej – w Europie konwencja wiedeńska o znakach i sygnałach drogowych dopuszcza białe tło z czerwoną obwódką (typ A i typ B). Pod znakami nakazu często zlokalizowane są także tabliczki, które dopuszczają odstępstwa od stosowania się do znaki dla pewnej grupy uczestników ruchu drogowego.

Znaki informacyjne

Znaki informacyjne mają za zadanie wyrazić informacje na temat rodzaju drogi, bądź sposobie z korzystania jej, obiektach znajdujących się w pobliżu i przy drodze. Znaki informacyjne są prostokątne na białym, bądź niebieskim tle z białymi oraz czarnymi symbolami. Wśród nich znajdują się m.in. znaki informujące o drodze jednokierunkowej, z pierwszeństwem, przejściu dla pieszych, przystankach autobusowych, postoju taksówek, znajdującym się nieopodal posterunku policji, szpitalu oraz obszarze zabudowanym.

Uczestnikami ruchu drogowego są również piesi, dla których także przeznaczone są pewne znaki. Wśród nich znaki ostrzegawcze, znaki zakazu, znaki nakazu oraz znaki informacyjne. Istnieją również znaki zakazu ruchu pieszych, które uniemożliwiają między innymi przejście pieszym po danej stronie ulicy, bądź też informujące o pewnych niebezpieczeństwach, takich jak głębokie wykopy, prace na wysokościach oraz odpadające odłamki skalne. Znaki nakazu, informujące o drodze dla pieszych zobowiązują do korzystania z niej, natomiast symbole oznaczone między innymi numerami C-13 oraz C-16 są przeznaczone zarówno dla pierwszych, jak i kierujących rowerami. Wówczas ich ruch odbywa się na całej powierzchni drogi (o ile symbol jest oddzielony kreską poziomą), a także analogicznie po obu stronach drogi (przy oddzieleniu symboli na znaku kreską pionową) – wówczas pierwszeństw mają rowerzyści.


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AntolTreść komentarza: A bocianie gniazdo w mniejscowości Gniew na czynnym kominie piekarni nie można dodać żadnego komentarza!!!!!!Źródło komentarza: Biały bocian w gminie Gniew - w Jaźwiskach zamiast w... AfryceAutor komentarza: kxTreść komentarza: Drogi to temat rzeka, ale nie wyremontowanie całego odcinka, łącznie z dawną Kwiatową 11... to małostkowość. Kasa by się znalazła. A co z dojazdem do ul. Sadowej. Wiele osób idzie na skróty przez to klepisko i błoto po deszczu...Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Otwarcie drogi w strugach deszczu. Ul. Kwiatowa w Tczewie wreszcie wyremontowana i oddanaAutor komentarza: Olga33Treść komentarza: Czas pakować torby, sezon żeglarski się zaczyna na dobre :)Źródło komentarza: Sklep żeglarski - gdzie zrobić zakupy przed sezonem? Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Zgadzam się, to ważne kwestie i należy mieć je na uwadze. W końcu nikt nie chce dodatkowo użerać się z prawnikiem! Nie o to w tym chodzi! Dlatego takich "speców" jak M. Mickiewicz, to lepiej sobie darować.Źródło komentarza: Jak znaleźć dobrego adwokata? Kluczowe aspekty współpracy prawnejAutor komentarza: Marek L.Treść komentarza: Janek, ty nigdy nie byłeś nowoczesny i bezpieczny Odpuść sobie. Te twoje stare szmaty i przefarbowane włoski mówią o tobie wszystko.Źródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029
Reklama