Kradli, jeździli a na końcu porzucali. Wpadli seryjni sprawcy "krótkotrwałego użycia samochodu".

  • 26.10.2018, 13:12
  • KWP Gdańsk
Kradli, jeździli a na końcu porzucali. Wpadli seryjni sprawcy "krótkotrwałego użycia samochodu". fot. KWP Gdańsk

Podziel się:

Oceń:

SOPOT Zatrzymani trzej mieszkańcy Sopotu w wieku 19 i 21 lat, w tym jeden bezpośrednio po pościgu, którzy w ostatnich tygodniach kilkukrotnie dokonali krótkotrwałego zaboru pojazdu, to wynik intensywnych działań sopockich policjantów. Funkcjonariusze ustalili, że sprawcy włamywali się do samochodów, które można wynająć, jeździli nimi po Trójmieście i okolicy, a następnie porzucali uszkodzone. Prokurator zastosował wobec wszystkich mężczyzn dozory policyjne. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

W miniony poniedziałek wieczorem dyżurny sopockiej komendy, po tym jak otrzymał zgłoszenie, że ktoś przełamał zabezpieczenie w samochodzie, który można wynająć i jeździ nim po ulicach Sopotu, natychmiast skierował w dany rejon patrole policyjne. Tam funkcjonariusze w wyniku penetracji zauważyli na jednej z ulic poszukiwane auto, które na ich widok zaczęło uciekać. Policjanci od razu ruszyli za nim w pościg i chwilę później na terenach leśnych w Sopocie odzyskali poszukiwany samochód oraz zatrzymali 21-letniego mieszkańca Sopotu, który pieszo kontynuował ucieczkę. Trafił on do policyjnego aresztu.

Pracujący nad sprawą kryminalni ustalili, że zatrzymany 21-latek wspólnie z innymi osobami ma na swoim koncie także kolejne tego typu przestępstwa, do których doszło w ostatnich tygodniach na terenie Sopotu i Gdańska. Za każdym razem sprawcy po wybiciu szyby włamywali się do auta wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych, jeździli nim po Trójmieście i okolicy, a następnie porzucali, w dwóch przypadkach dodatkowo niszcząc inne części samochodowe. Następnego dnia w wyniku intensywnych działań sopoccy kryminalni zatrzymali pierwszego z poszukiwanych do sprawy 19-latków. Wczoraj w ręce kryminalnych wpadł drugi 19-latek.

Na podstawie zebranych dowodów śledczy z komendy przedstawili zatrzymanemu wczoraj 19-latkowi dziewięć zarzutów krótkotrwałego użycia samochodu po wcześniejszym pokonaniu zabezpieczeń, gdzie straty wyniosły łącznie ponad 15 tys. zł. Policjanci ustalili, że trzech przestępstw dokonał sam, w czterech przypadkach popełnij je wspólnie z 21-latkiem, a kolejne dwa wspólnie z 21-latkiem i swoim rówieśnikiem. 21-letni sprawca i drugi z 19-latków usłyszeli odpowiednio sześć i dwa zarzuty za popełnione czyny. Cała trójka przyznała się do popełnionych czynów. Następnie sprawcy zostali doprowadzeni do prokuratury na dalsze czynności procesowe i prokurator po przesłuchaniu zastosował wobec nich dozory policyjne. Dwaj sprawcy w przeszłości byli już notowani za przestępstwa.

Zabór w celu krótkotrwałego użycia pojazdu po wcześniejszym pokonaniu zabezpieczeń to przestępstwo zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat.

KWP Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe