Zagłosuj na dworzec Gdynia Główna

  • 5.11.2018, 08:33 (aktualizacja 05.11.2018 08:36)
  • UM Gdynia
Zagłosuj na dworzec Gdynia Główna fot. materiały prasowe Gdyński dworzec walczy o miano najlepszego w Polsce.
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA Gdyński dworzec walczy o miano najlepszego w Polsce. Znalazł się on wśród 10 obiektów, które trafiły do finału konkursu na „Dworzec Roku”. Biorą w nim udział najbardziej wyróżniające się, nowoczesne, funkcjonalne i najlepiej oceniane przez pasażerów terminale kolejowe. O tym, który zwycięży zdecyduje jury. Natomiast internauci mogą przyznać nagrodę publiczności. Głosowanie na najlepszy dworzec kolejowy w Polsce potrwa do 30 listopada. Wesprzyj Gdynię Główną - głos można oddać tylko raz.

Na konkurs „Dworzec Roku” wpłynęły 104 zgłoszenia dotyczące 32 dworców. Wszystkie nadesłane propozycje poddano weryfikacji. Oceniono też potencjał poszczególnych obiektów. W pierwszym etapie wyłoniono 21 dworców. Odwiedzili je konkursowi audytorzy, którzy sprawdzali m.in.: ich wielkość, zagospodarowanie, jakość przestrzeni publicznej, funkcjonalność, przejrzystość, rozplanowanie poszczególnych stref, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, walory architektoniczne, innowacje, wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku, obsługę podróżnych, kanały dystrybucji biletów oraz ich dostępność, wygodę, oświetlenie i ogrzewanie, zgodność peronów i taboru, integrację z miastem i różnymi środkami transportu, ilość miejsc siedzących, usługi dostępne na dworcu, a także czystość holu, stref oczekiwania, toalet i peronów. Po przeanalizowaniu wszystkich informacji wybrano 10 finalistów.
 
Do finału konkursu dostał się dworzec Gdynia Główna. To architektoniczna perełka. Znajduje się w zabytkowym modernistycznym budynku, którego autorem jest Wacław Tomaszewski. W 2012 roku obiekt przeszedł modernizację, dzięki której odzyskał dawny blask. O miano „Dworca Roku” będzie on rywalizować z: Toruniem Głównym, Warszawą Centralną, Bydgoszczą Główną, Katowicami, Wrocławiem Głównym, Bielsko Białą, Wągrowcem, Kartuzami oraz Tarnowem. Który z nich zwycięży, zależy od decyzji jury.
 
Oprócz rywalizacji o nagrodę główną, finaliści będą też walczyć o nagrodę publiczności. Otrzyma ją ten dworzec, który otrzyma największą liczbę głosów internautów. Głosowanie potrwa do 30 listopada. Odbywa się ono na stronie konkursu: dworzecroku.pl/nominowani. Każdy może oddać tylko jeden głos. Laureata poznamy w grudniu br.
 
Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, które charakteryzują się nowoczesnością i funkcjonalnością. Służy też promocji transportu kolejowego oraz zebraniu i propagowaniu dobrych praktyk w obsłudze podróżnych.
 
Inicjatywa „Dworzec Roku” jest organizowana przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP. Pokazuje ona, że polska kolej nie zamyka się na opinie pasażerów i chce dokładnie poznać ich zdanie. Otwarta formuła konkursu na najlepszy dworzec polegała na możliwości swobodnego zgłaszania wyróżniających się dworców przez wszystkich - nie tylko głównych użytkowników, czyli podróżnych, ale również: władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz turystycznych, pracowników i sympatyków kolei.

UM Gdynia
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe