Jan Kanty Pawluśkiewicz zagości w Filharmonii Kaszubskiej.

  • 7.11.2018, 08:40
  • Filharmonia Kaszubska- Wejherowskie Centrum Kultury
Jan Kanty Pawluśkiewicz zagości w Filharmonii Kaszubskiej. mat. prasowe
Podziel się:
Oceń:
WEJHEROWO Przed nami koncert „Muzyki filmowej i niefilmowej”, wystawa malarstwa Jana Kantego, a także wystawa Edwarda Grzegorza Funke – „Jan Kanty Fotograficzny” prezentująca różne oblicza artysty.

Jan Kanty Pawluśkiewicz to jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej
i rozrywkowej w Polsce, współtwórca legendarnej grupy ANAWA z Markiem Grechutą, a następnie Andrzejem Zauchą na czele. To także kompozytor wielu znanych piosenek z repertuaru Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zauchy, czy Marka Grechuty, oraz twórca dużych form muzycznych, m.in.: "Opery żebraczej", oratorium "Nieszpory Ludźmierskie", poematu symfonicznego "Harfy Papuszy", musicalu "Szalona lokomotywa".

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego rekrutacja
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego rekrutacja
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego rekrutacja

Jana Kanty Pawluśkiewicz to także laureat Mateusza – nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia. W uzasadnieniu werdyktukapituła nagrody, złożona z dziennikarzy muzycznych Programu 3, napisała: Architekt i malarz muzyki. Góral, Krakus, Obywatel Świata. W jego "Korowodzie" znajdziemy Nieszpory i Harfy, Teatr i Piwnicę, Operę i Musical, Film i Filharmonię. Muzyk jak najbardziej Poważny.

Nie każdy wie, że zajmuje się także malarstwem. Jak sam twierdzi - maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny
i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

W Filharmonii Kaszubskiej będzie można wysłuchać niesamowitego koncertu „Muzyka filmowa
i niefilmowa”. Ten wybitny krakowski kompozytor postanowił zabrać publiczność w podróż po rozległych meandrach swojej twórczości. Zapraszając do współpracy świetnych muzyków – jazzmanów, „piwniczan”, członków ostatniego składu Anawa - zaproponuje między innymi brawurowe, wirtuozowskie wykonanie utworów z nagrodzonej Złotym Lwem podczas 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ścieżki dźwiękowej z filmu „Papusza”.

W programie nie zabraknie również znakomitych piosenek skomponowanych przez Pawluśkiewicza, który wystąpi na koncercie i kilka z nich śpiewa.

Na jednej scenie z Janem Kantym wystąpią Hanna Banaszak, Marta Honzatko i Maciej Lipina. Publiczność usłyszy m. in. „Serce” z repertuaru Grechuty, piosenki z kultowego filmu „Wodzirej”,
ale także „Nie przerywajcie zabawy” czy „Linoskoczka” z albumu „Anawa”, które z legendarnym zespołem kierowanym przez Pawluśkiewicza w 1973 roku zaśpiewał Andrzej Zaucha.

Koncertowi towarzyszyć będą dwie wystawy:

W Galerii Filharmonii Kaszubskiej „Voyage” Jana Kantego Pawluśkiewicza - to ekspozycja zarówno wcześniejszych obrazów, pochodzących z cyklu SENSY – BYTY – MARY, ale też najnowszych, z cykli: ETERYCZNY REALIZM i PHENIBEN.Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.

W foyer Filharmonii wystawa Edwarda Grzegorza Funke – „Jan Kanty Fotograficzny. Edward Grzegorz stwierdził, jako portrecista, że Jan Kanty to znakomity model w portrecie reportażowym, a jego osobowość i wszechstronność w sztuce, bardzo go inspiruje. Był to początek projektu, który zrealizowany został w trakcie kolejnych wernisaży, przez jedenaście ostatnich lat. Tak powstał zbiór ponad tysiąca zdjęć, z których wybrano dziewiętnaście. Udowadniają one, że Jan Kanty jest graficzny, muzyczny, architektoniczny, plastyczny, mimiczny, tajemniczy, a na pewno FOTOGRAFICZNY.
To właśnie te zdjęcia zobaczą Państwo przybywając do Filharmonii Kaszubskiej.

Filharmonia Kaszubska- Wejherowskie Centrum Kultury

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe