Jan Kanty Pawluśkiewicz zagości w Filharmonii Kaszubskiej.

  • 07.11.2018, 08:40
  • Filharmonia Kaszubska- Wejherowskie Centrum Kultury
Jan Kanty Pawluśkiewicz zagości w Filharmonii Kaszubskiej. mat. prasowe

Podziel się:

Oceń:

WEJHEROWO Przed nami koncert „Muzyki filmowej i niefilmowej”, wystawa malarstwa Jana Kantego, a także wystawa Edwarda Grzegorza Funke – „Jan Kanty Fotograficzny” prezentująca różne oblicza artysty.

Jan Kanty Pawluśkiewicz to jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej
i rozrywkowej w Polsce, współtwórca legendarnej grupy ANAWA z Markiem Grechutą, a następnie Andrzejem Zauchą na czele. To także kompozytor wielu znanych piosenek z repertuaru Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zauchy, czy Marka Grechuty, oraz twórca dużych form muzycznych, m.in.: "Opery żebraczej", oratorium "Nieszpory Ludźmierskie", poematu symfonicznego "Harfy Papuszy", musicalu "Szalona lokomotywa".

Jana Kanty Pawluśkiewicz to także laureat Mateusza – nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia. W uzasadnieniu werdyktukapituła nagrody, złożona z dziennikarzy muzycznych Programu 3, napisała: Architekt i malarz muzyki. Góral, Krakus, Obywatel Świata. W jego "Korowodzie" znajdziemy Nieszpory i Harfy, Teatr i Piwnicę, Operę i Musical, Film i Filharmonię. Muzyk jak najbardziej Poważny.

Nie każdy wie, że zajmuje się także malarstwem. Jak sam twierdzi - maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny
i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

W Filharmonii Kaszubskiej będzie można wysłuchać niesamowitego koncertu „Muzyka filmowa
i niefilmowa”. Ten wybitny krakowski kompozytor postanowił zabrać publiczność w podróż po rozległych meandrach swojej twórczości. Zapraszając do współpracy świetnych muzyków – jazzmanów, „piwniczan”, członków ostatniego składu Anawa - zaproponuje między innymi brawurowe, wirtuozowskie wykonanie utworów z nagrodzonej Złotym Lwem podczas 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ścieżki dźwiękowej z filmu „Papusza”.

W programie nie zabraknie również znakomitych piosenek skomponowanych przez Pawluśkiewicza, który wystąpi na koncercie i kilka z nich śpiewa.

Na jednej scenie z Janem Kantym wystąpią Hanna Banaszak, Marta Honzatko i Maciej Lipina. Publiczność usłyszy m. in. „Serce” z repertuaru Grechuty, piosenki z kultowego filmu „Wodzirej”,
ale także „Nie przerywajcie zabawy” czy „Linoskoczka” z albumu „Anawa”, które z legendarnym zespołem kierowanym przez Pawluśkiewicza w 1973 roku zaśpiewał Andrzej Zaucha.

Koncertowi towarzyszyć będą dwie wystawy:

W Galerii Filharmonii Kaszubskiej „Voyage” Jana Kantego Pawluśkiewicza - to ekspozycja zarówno wcześniejszych obrazów, pochodzących z cyklu SENSY – BYTY – MARY, ale też najnowszych, z cykli: ETERYCZNY REALIZM i PHENIBEN.Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.

W foyer Filharmonii wystawa Edwarda Grzegorza Funke – „Jan Kanty Fotograficzny. Edward Grzegorz stwierdził, jako portrecista, że Jan Kanty to znakomity model w portrecie reportażowym, a jego osobowość i wszechstronność w sztuce, bardzo go inspiruje. Był to początek projektu, który zrealizowany został w trakcie kolejnych wernisaży, przez jedenaście ostatnich lat. Tak powstał zbiór ponad tysiąca zdjęć, z których wybrano dziewiętnaście. Udowadniają one, że Jan Kanty jest graficzny, muzyczny, architektoniczny, plastyczny, mimiczny, tajemniczy, a na pewno FOTOGRAFICZNY.
To właśnie te zdjęcia zobaczą Państwo przybywając do Filharmonii Kaszubskiej.

Filharmonia Kaszubska- Wejherowskie Centrum Kultury

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe