Młodzi gdynianie mają pomysły, jak pokonać smoga

  • 16.11.2018, 08:46
  • UM Gdynia / mat. prasowe Samodzielnego Referatu ds. Energetyki UM Gdyni
Młodzi gdynianie mają pomysły, jak pokonać smoga fot. Katarzyna Dudzin / mat. UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA „Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych” – to kampania edukacyjno-społeczna, której jednym z elementów jest konkurs fotograficzny „SMOG jest sss…ssSTRASZNY. Pokaż jak go pokonać”, skierowany do dzieci i młodzieży z gdyńskich szkół podstawowych. 14 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym, odbyła się uroczysta gala konkursu, podczas której poznaliśmy jej tegorocznych laureatów.

- Poprzez działania edukacyjne chcemy zwiększyć świadomość ekologiczną wśród młodych osób, bo to w ich rękach jest przyszłość naszej planety. Niska emisja coraz bardziej niepokoi mieszkańców polskich miast, ale gdynianie doskonale rozumieją, że korzystając częściej z transportu publicznego i przyłączając się do miejskiej sieci ciepłowniczej, mają bezpośredni wpływ na stan powietrza, którym oddychają. – powiedziała Ewa Barszcz, dyrektor Departamentu Handlowego PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże.

Do konkursu fotograficznego zakwalifikowało się 15 prac z których jury wybrało 3 w najlepszy sposób obrazujące walkę z niską emisją i ze zjawiskiem miejskiego smogu w Gdyni. - Cieszy nas zaangażowanie dzieci i młodzieży w temat walki ze smogiem. Do konkursu zakwalifikowaliśmy 15 prac. Wybór nie był łatwy. Fotografie były bardzo różnorodne i ciekawe. Najczęstszym przykładem walki z niską emisją i ze zjawiskiem smogu ukazanym w nadesłanych pracach, było korzystanie z alternatywnych źródeł transportu, takich jak: autobus, rower czy hulajnoga. – mówi Hanna Górecka-Banasik, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni.

- Cieszymy się, że świadomość ekologiczna w naszym społeczeństwie, a zwłaszcza wśród młodego pokolenia systematycznie rośnie. – dodaje Iwona Kozłowska, rzecznik prasowy Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Boimy się skutków smogu. Zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza nie są już traktowane jako wymysł ekologów, ale jako realna groźba dla zdrowia mieszkańców polskich miast. Mamy nadzieję, że nasza kampania edukacyjna i zrealizowany w jej ramach konkurs jeszcze bardziej uświadomią, jak bardzo jesteśmy odpowiedzialni za nasze środowisko.

Podczas uroczystości w Gdyńskim Centrum Filmowym laureatom zostały wręczone nagrody. Komisja oceniała prace pod kątem zgodności z tematem, kreatywności i pomysłowości oraz wartości edukacyjnej przekazu. Wytypowano 3 zwycięskie prace, których autorzy wygrali dla swoich szkół i placówek bony na materiały plastyczne.

I miejsce – bon o wartości 1500 zł otrzymała
Szkoła Podstawowa nr 20 w Gdyni, za pracę Mateusza Grzegorowskiego z klasy 7,

II miejsce – bon o wartości 1000 zł otrzymała
Gimnazjum nr 24 w Gdyni, za pracę Magdaleny Czyżewskiej z klasy 3,

III miejsce – bon o wartości 500 zł trafił do
Placówki Wsparcia Dziennego SPOT Klub Kreatywni za pracę Kacpra Buszmana z grupy średniej.

Wystawę prac można oglądać do niedzieli 18 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym.
Organizatorem konkursu jest Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, PGE Energia Ciepła oraz Gmina Miasta Gdyni.

Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z siedzibą w Gdyni, to firma ze 100% kapitałem polskim, której właścicielami są: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” oraz Gmina Miasta Gdyni, Gmina Miasta Wejherowa i Gmina Miasta Rumi. OPEC w sposób bezpieczny, niezawodny i przyjazny środowisku zapewnia ciepło mieszkańcom: Gdyni, Rumi i Wejherowa oraz części gminy Kosakowo, obsługując ponad 60% mieszkańców i pokrywając około 70% zapotrzebowania na energię cieplną. Spółka poza bieżącą działalnością związaną z produkcją, dystrybucją i dostawą ciepła do budynków, podejmuje także działania na rzecz lokalnych społeczności.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło w największych polskich miastach - Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, a także w Toruniu, Zielonej Górze i Siechnicach, w których posiada także sieci ciepłownicze. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej w Rybniku.

PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni, które są największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 12100 TJ ciepła i 1380 GWh energii elektrycznej zaspokajają ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi i Kosakowie, w sposób szczególny dbając o zachowanie równowagi między działalnością biznesową, inicjatywami na rzecz społeczności lokalnej i środowiska naturalnego. PGE Energia Ciepła jest liderem Linii Biznesowej Ciepłownictwo, powstałej w ramach Strategii Grupy Kapitałowej PGE.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
UM Gdynia / mat. prasowe Samodzielnego Referatu ds. Energetyki UM Gdyni
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe